Աթայանցի  ճարտարապետական արվեստանոցը ճարտարապետական հայեցակարգ կմշակի Գերագույն եւ Բարձրագույն արբիտրաժային դատարանների շենքային համալիրների համար, որոնք պետք է Պետերբուրգ տեղափոխվեն, շաբաթ օրը լրագրողների հայտնել է նախագահի գործերի կառավարիչ Վլադիմիր Կոժինը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Կոժինը նշել է, որ մրցութային հանձնաժողովի վերջնական որոշումը համընկել է ներկայացված  հայեցակարգերի վերաբերյալ պետերբուրգցիների արձագանքներին, ինչպես նաեւ Ելցինի անվան նախագահական գրադարանի կայքում օգտվողների թողած կարծիքներին:
Նախագահի գործերի կառավարիչը հավելել է, որ մրցութային հանձնաժողովի անդամները ճարտարապետական հայեցակարգի մշակման ընթացքում առաջարկել էին հնարավորություն գտնել վերոնշյալ դատարանների համալիրից ծառայողական կացարանը դուրս բերելու եւ «պատմական նմուշների ուղղակի փոխառությունից զերծ մնալու համար»:

Архитектурная мастерская Атаянца разработает архитектурную концепцию комплекса здания для Верховного и Высшего арбитражного судов, которые должны переехать в Петербург, сообщил в субботу журналистам управляющий делами президента Владимир Кожин, передает РИА Новости.
Кожин отметил, что итоговое решение конкурсной комиссии совпало с отзывами петербуржцев о представленных концепциях, сбор которых проходил в Доме архитектора, а также с отзывами, которые оставили пользователи на сайте президентской библиотеке имени Ельцина.
Управделами президента добавил, что члены конкурсной комиссии при разработке архитектурной концепции рекомендовали найти возможность вывести из комплекса зданий высших судов служебное жилье и «воздержаться от прямого заимствования исторических образцов».