Հայաստանի նոր կենսաթոշակային համակարգի սահմանադրական լինելը պետք է քննարկել խորհրդարանի արտահերթ նիստի ժամանակ: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՅ Դաշնակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը: Նրա խոսքով՝ խորհրդարանական արտահերթ նիստի անցկացմանը կողմ են 4 խմբակցություններ՝ ՀՅԴ, ԲՀԿ, ՀԱԿ եւ «Ժառանգություն»: Այդ նախաձեռնությանն աջակցում են նաեւ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Խաչատուր Քոքոբելյանը:
«Դեռեւս 2010-ի վերջին ընդունվել է կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումների փաթեթը: Դեռեւս այն ժամանակ այն քննադատության է ենթարկվել, հատկապես դրա կուտակային կոմպոնենտը: Արդյունքում բազմաթիվ քաղաքացիներ ու կազմակերպություններ դիմել էին խորհրդարանին՝ խնդրելով փոփոխել այդ մոտեցումը»,-ասել է Մինասյանը:
Համակարգը բազմաթիվ ռիսկեր է պարունակում, որոնք կապված են աշխատաշուկայի, տնտեսական վիճակի վատացման ու տնտեսության մոնոպոլիզացիայի հետ: «Արտահերթ նիստի ժամանակ պատրաստվում ենք քննարկման դնել օրենքի դրույթների սահմանադրական լինելը, մասնավորապես աշխատավարձի հինգ տոկոսը կենսաթոշակային հաշվին փոխանցելը: Մեր գործընկերներին՝ խորհրդարանական մեծամասնությանը, խնդրում ենք չբոյկոտել նիստը»,-ընդգծել է Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ եւս մեկ ռիսկ է հանդիսանում այն, որ նախքան օրենքն ուժի մեջ կմտնի, մնացել է մոտ մեկ ամիս, իսկ մինչ օրս ԿԲ-ում ոչ մի կուտակային հիմնադրամ լիցենզավորված չէ: Միայն երկու կազմակերպություններ են դիմել լիցենզավորման համար: «Այսպիսի հապաղումը մեզ լուրջ խնդիրների առաջ կարող է կանգնեցնել»,-ընդգծել է Մինասյանը:

Конституционность новой пенсионной системы Армении необходимо обсудить на внеочередном заседании парламента. Об этом заявил 12 ноября  депутат Национального Собрания Армении от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян. По его словам, проведение внеочередного заседания поддерживают 4 фракции парламента – АРФД, Армянский национальный конгресс, «Процветающая Армения» и «Наследие». К инициативе присоединились также и не вошедшие во фракции депутаты Эдмон Марукян и Хачатур Кокобелян.
«Еще в конце 2010 года был принят пакет реформ пенсионной системы. Еще тогда на законопроект, в том числе его обязательный накопительный компонент, обрушился поток критики. Впоследствии многочисленные организации и граждане обратились в парламент с просьбой изменить этот подход», – сказал Минасян.
Система, добавил он, содержит многочисленные риски, связанные с рынком труда, ухудшением экономической ситуации и монополизацией экономики. «На внеочередном заседании мы готовимся вынести на обсуждение конституционность положений закона, в частности, отчисления 5% зарплаты на пенсионный счет. Просим коллег из парламентского большинства не бойкотировать заседание», – отметил Минасян.
Еще один риск, по его словам, заключается в том, что за месяц до того, как новая система вступает в силу (с 1 января 2014 года) ни один накопительный фонд пока не лицензирован Центробанком. Лишь две организации обратились за лицензией. «Такое промедление может оставить нас перед серьезными проблемами», – подчеркнул Арцвик Минасян.