ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ներկա կազմի համար Ստեփանակերտում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումն առաջինն էր: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀարտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը՝ հավելելով, որ այն կարելի է անվանել աննախադեպ:
Նրա խոսքով՝ հանդիպմանը մասնակցել են առավել ակտիվ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, որոնք խաղաղապահ նախագծերում աշխատանքի փորձ ունեն:
Ստեփանակերտի մամուլի ակումբում, դեկտեմբերի 18-ին, տեղի է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքի (ԱՄՆ) եւ Ժակ Ֆորի (Ֆրանսիա) հանդիպումը ԼՂՀ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ: Ռուս համանախագահ Իգոր Պոպովը հանդիպմանը չի մասնակցել:
Համանախագահները տեղեկացրել են բանակցային գործընթացի մասին, իսկ ՀԿ-ների ղեկավարները՝ իրենց գործունեությունը քաղաքացիական խաղաղապահության շրջանակներում:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում են խաղաղ բանակցային գործընթացին: ՀԿ-ների ներկայացուցիչներն ընդգծել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման մեթոդոլոգիայի եւ փիլիսոփայության փոփոխության անհրաժեշտությունը:

The meeting with the civil society representatives of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) was a first for the current composition of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group co-chairs.
Masis Mayilian, Chairman of the NKR Public Council on Foreign Policy and Security Matters, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am, and added that this meeting can be considered unprecedented.
OSCE Minsk Group Co-Chairs James Warlick (USA) and Jacques Faure (France) met with NKR’s civil society representatives, on Wednesday in NKR capital city Stepanakert.
The co-chairs informed about the negotiation process of the Karabakh conflict while the NKR NGO officials presented their activities within the framework of civil peacekeeping.
The interlocutors discussed several matters concerning the Karabakh peace process. The NGO representatives stressed the need for a change in the methodology and philosophy of the Nagorno-Karabakh conflict settlement.