Հայաստանի համար անցնող տարին անհրաժեշտ է գնահատել որպես բացասական՝ անկախության եւ ինքնիշխանության բացարձակ կորստի տեսանկյունից: Այս մասին դեկտեմբերի 24-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է  «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանը:
«Սակայն վերջին բողոքի ակցիաները աննախադեպ դրական դեր խաղացին, երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացի վերջնականապես  արթնացավ դարավոր քնից: Անվտանգությունը ռուսական բազան չէ, այլ այն, որ քաղաքացին կուշտ է, տեղը տաք եւ հուսալի, նա ապրում է արդար եւ ապահով պայմաններում», -ընդգծել է քաղաքական գործիչը:
Անուշ Սեդրակյանը կասկածում է, թե Ռուսաստանը բավական անվտանգ է ուրիշների անվտանգությունն ապահովելու համար: Ըստ նրա՝ Մաքսային միությունը չի կարող կայանալ, քանի որ Ռուսաստանի ժողովրդագրությունը անդարձ կորել է:
Հիշեցնենք, սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ռուսաստանցի իր գործընկեր Վլադիմիր Պուտինին հայտնել էր Մաքսային միությանն անդամակցելու եւ հետագայում եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին աջակցելու Հայաստանի մտադրության մասին:

Для Армении проходящий год необходимо оценить как негативный с точки зрения абсолютной потери независимости и суверенности. Об этом на пресс-конференции 24 декабря заявила вице-председатель партии «Свободные демократы» Ануш Седракян.
«Однако недавние акции протеста сыграли беспрецедентно позитивную роль, каждый гражданин страны окончательно проснулся от векового сна. Безопасность – это не российская база, а то, что твой гражданин сыт, ему тепло и надежно, он живет в справедливых и безопасных условиях», - подчеркнула политический деятель.
Ануш Седракян засомневалась, насколько безопасна сама Россия, чтобы еще и обеспечить безопасность других. По ее убеждению, Таможенный Союз не может состояться, потому что демография России безнадежно потеряна.
Напомним, что 3 сентября текущего года в Москве по итогам переговоров между президентами Армении и России Сержем Саргсяном и Владимиром Путиным было заявлено о намерении Армении вступить в Таможенный союз и в дальнейшем способствовать евразийской интеграции.