Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նախապատրաստվելը Ուկրաինայի հայերի միության համար 2014-ին առաջնային կլինի: Այս մասին ՈւՀՄ ամփոփիչ կոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել է կազմակերպության նախագահ, Ուկրաինայի ազգային պատգամավոր Վիլեն Շատվորյանը:
Մասնավորապես, կարեւորվելու է հայկական եկեղեցիներից մեկի տարածքում ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանի տեղադրումը: Ծրագրված են թեմատիկ միջոցառումներ: ՈւՀՄ-ն ծրագրում է նաեւ համագործակցություն ամերիկյան կինոընկերության հետ` ստեղծելու Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմ, փոխանցում է AnalitikaUA.net-ը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 25-ին Կիեւի «Ինտերկոնտինենտալ» հյուրանոցում կայացել է Ուկրաինայի հայերի միության կոնֆերանսը:

Preparation for the 100th anniversary of the Armenian Genocide will become a priority for the Union of Armenians of Ukraine in 2014.
Chairman of the Union, Ukrainian parliament MP Vilen Shatvoryan said monuments to the Armenian Genocide victims will be installed in the territories of Armenian churches.
A number of events covering the First World War are planned. The Union plans to establish cooperation with an American film studio to shoot a movie about the Armenian Genocide, AnalitikaUA.net reported.