Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն, այսօր՝ փետրվարի 1-ին, մասնակցել է Աբովյանի բժշկական կենտրոնի բացման արարողությանը, նաեւ շրջել է հիմնանորոգված եւ արդիական սարքավորումներով հագեցած հիվանդանոցի բաժանմունքներում:
Հիվանդանոցի տնօրենի պաշտոնակատար Վիկտորիա Միքայելյանը լրագրողներին հայտնել է, որ հիվանդանոցը կառուցվել է 1980թ. եւ մինչ այժմ հիմնանորոգման աշխատանքներ չէին կատարվել, միայն մասնակի կոսմետիկ վերանորոգում էր եղել: Նրա խոսքով՝ սա առողջապահության նախարարության եւ Համաշխարհային բանկի նվերն է իրենց հիվանդանոցին: «2013թ. հիվանդանոցը բուժօգնություն է ցույց տվել ավելի քան 2600 մարդու եւ կարծում եմ, որ այսուհետ ավելի շատ մարդու պետք է սպասարկի, քանի որ առաջ մենք շատերին ուղեգրում էինք Երեւան, քանի որ չունեինք անհրաժեշտ սարքավորումներ: Կարծում եմ, որ հիվանդանոցը կկանգնեցնի հիվանդների հոսքը դեպի մայրաքաղաք»,-նշել է Միքայելյանը:
Առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանն էլ հայտնել է, որ բժշկական կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքները սկսվել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի անմիջական հանձնարարությամբ:
Նախարարի խոսքով` վերակառուցվել է 3500 քմ տարածք, կենտրոնը զինվել է նորագույն սարքավորումներով:
Նշենք, որ Աբովյանի բժշկական կենտրոնում իրականացվել է մոտ 846,8 մլն դրամի ներդրում, որից ՀՀ կառավարության կողմից՝ 211,7 մլն դրամ, ՀԲ-ի վարկերի կողմից՝ 635,1 մլն դրամ:

Президент Армении Серж Саргсян 1 февраля присутствовал на церемонии открытия медицинского центра в городе Абовян. Он прошелся по отремонтированным и оснащенным современным оборудованием отделениям больницы.
Исполняющая должность директора Виктория Микаелян сообщила журналистам, что больница была основана в 1980 году и до сих пор не проводились капитальные ремонтные работы, только частичный косметический ремонт.   «В 2003 году больница оказала медицинскую помощь более 2600 людям, и я думаю, что с этого дня она обслужит больше людей, так как раньше мы направляли многих на лечение в Ереван, потому что не имели необходимого оборудования. Думаю, медицинский центр остановит поток пациентов в столицу»,- добавила Микаелян.
Министр здравоохранения Армении Дереник Думанян отметил, что ремонтные работы в медицинском центре начались непосредственным по распоряжение президента Армении Сержа Саргсяна.
По словам министра, была отремонтирована территория площадью в 3500 квадратных метров, центр был оснащен новейшим оборудованием.
Отметим, что в медицинский центр Абовяна инвестировано 846,8 миллиона драмов, 211,7 из которых Правительством Республики Армения, и 635,1 – Всемирным банком в виде кредитов.