Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն, այսօր՝ փետրվարի 1-ին, մասնակցել է Աբովյանի բժշկական կենտրոնի բացման արարողությանը, նաեւ շրջել է հիմնանորոգված եւ արդիական սարքավորումներով հագեցած հիվանդանոցի բաժանմունքներում:
Հիվանդանոցի տնօրենի պաշտոնակատար Վիկտորիա Միքայելյանը լրագրողներին հայտնել է, որ հիվանդանոցը կառուցվել է 1980թ. եւ մինչ այժմ հիմնանորոգման աշխատանքներ չէին կատարվել, միայն մասնակի կոսմետիկ վերանորոգում էր եղել: Նրա խոսքով՝ սա առողջապահության նախարարության եւ Համաշխարհային բանկի նվերն է իրենց հիվանդանոցին: «2013թ. հիվանդանոցը բուժօգնություն է ցույց տվել ավելի քան 2600 մարդու եւ կարծում եմ, որ այսուհետ ավելի շատ մարդու պետք է սպասարկի, քանի որ առաջ մենք շատերին ուղեգրում էինք Երեւան, քանի որ չունեինք անհրաժեշտ սարքավորումներ: Կարծում եմ, որ հիվանդանոցը կկանգնեցնի հիվանդների հոսքը դեպի մայրաքաղաք»,-նշել է Միքայելյանը:
Առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանն էլ հայտնել է, որ բժշկական կենտրոնի վերակառուցման աշխատանքները սկսվել են ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի անմիջական հանձնարարությամբ:
Նախարարի խոսքով` վերակառուցվել է 3500 քմ տարածք, կենտրոնը զինվել է նորագույն սարքավորումներով:
Նշենք, որ Աբովյանի բժշկական կենտրոնում իրականացվել է մոտ 846,8 մլն դրամի ներդրում, որից ՀՀ կառավարության կողմից՝ 211,7 մլն դրամ, ՀԲ-ի վարկերի կողմից՝ 635,1 մլն դրամ:

President of Armenia Serzh Sargsyan on Saturday attended the official reopening of Abovyan Medical Center, and subsequently toured the city’s fully renovated hospital, which has been provided with modern equipment.
Abovyan Medical Center Acting Director Victoria Mikayelyan told reporters that the hospital was built in 1980, but it had not been fully renovated ever since. In her words, this is the Armenian Health Ministry’s and the World Bank’s (WB) gift to the hospital.
In turn, Health Minister Derenik Dumanyan informed that the renovations at the medical center had begun under the direct instruction of President Sargsyan. According to the minister, a 3,500-square-meter area has been renovated.
An investment totaling about 846.8 million drams—211.7 million drams from the Government of Armenia and 635.1 million drams from the WB credits—was made for the renovation of Abovyan Medical Center.