Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Ինչպես հաղորդում է Գերմանիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը, երկու երկրների առաջնորդները քննարկել են Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը: Զրույցի հիմնական թեման Ուկրաինայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի արտգործնախարարների եւ Արտաքին քաղաքականության հարցերով ԵՄ հանձնակատարի հանդիպումը , որը պետք է կայանա Ժնեւում ապրիլի 17-ին:
Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Զիգմար Գաբրիելն այս կապակցությամբ հայտարարել է, որ կառավարությունը Ռուսաստանից պարզ ու հրապարակային քայլեր է սպասում՝ կոնֆլիկտի կարգավորման նպատակով:
Ուկրաինայի արեւելքում տեղի ունեցող իրադարձությունները նա «տագնապալի է» անվանել: Նրա խոսքով՝ ապացուցող փաստաթղթեր կան, որ Ռուսաստանը կարող էր մասնակից լինել սրմանը: Այս կապակցությամբ նա պահանջել է նախագահ Պուտինից, արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովից  եւ ռուսական ողջ կառավարությունից «պարզ եւ միանշանակ  կորպեվ զերծ մնալ» Ուկրաինայի արեւելքում բռնությունների սրացումից:
Ոչ ոք տնտեսական պատժամիջոցներ չի ցանկանում, հավելել է նախարարը:  Պարզ է, որ գերմանական կառավարությունը պատժամիջոցներից չի վախենում, սակայն չի ձգտում դրանց:

Президент России Владимир Путин провел телефонную беседу с канцлером ФРГ Ангелой Меркель. Как передает пресс-служба правительства Германии, лидеры двух стран обсудили ситуацию в Украине. Основной темой беседы стала подготовка к встрече министров иностранных дел Украины, России и США, а также Комиссара ЕС по внешней политике, которая должна пройти 17 апреля в Женеве.
Министр экономики Германии Зигмар Габриэль в связи с этим заявил, что правительство ожидает, что Россия предпримет ясные и публичные шаги по деэскалации конфликта.
События на востоке Украины он назвал «тревожными». По его словам, есть немало документов, доказывающих, то Россия может быть замешана в эскалации. В связи с этим он потребовал у президента России Путин, министра иностранных дел Сергея Лаврова и от всего российского правительства «ясного и недвусмысленного дистанцирования» от эскалации насилия на востоке Украины.
Никто не хочет экономических санкций, добавил министр. Ясно, что немецкое правительство не боится санкций, но и не стремится к ним.