Գերմանիայում թուրքական «Deutsch-Turkisches Journal»  պարբերականը մի քանի օր առաջ Լեռնային Ղարաբաղում վնասազերծված ադրբեջանցի դիվերսանտների պաշտպանությամբ է հանդես եկել:
Պարբերականը կարծում է, որ «քանի որ Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես Ադրբեջանի մի մասն է», այնտեղ կարող են ազատորեն մտնել վերջինիս քաղաքացիները: Հետեւապես, հայկական կողմի՝ ապօրինի ներթափանցման մեղադրանքները անհիմն են: Այն մասին՝ կարո՞ղ են դիվերսանտները «իրենց հայրենիքում» մարդ սպանել, պարբերականը չի գրում:
Դրա փոխարեն, հոդվածի հեղինակը կախվում է Եվրոպա-ադրբեջանական միության ներկայացուցիչ Լիոնել Ցետերի արտահայտություններից. վերջինս հայկական կողմին մեղադրել է, որ երկու դիվերսանտների ձերբակալած զինվորները դիմակներով են եղել, ինչը անթույլատրելի է: Իսկ այն մասին՝ թույլատրելի՞ է արդյոք, 17-ամյա պատանու սպանությունը եւ կնոջը վրա կրակելը, Ցետերը լռում է:  Կազմակերպության հայտարարությունում այդ մասին ասվում է միայն իմիջիայլոց՝ որպես փաստի արձանագրում:
Այնուհետեւ ասվում է, որ Հայաստանի նկատմամբ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձեւ է ընդունվել, որտեղ «հայկական ուժերին կոչ է արվում գրավված տարածքներից դուրս բերել զորքերը»: Այն մասին, որ հակամարտության կարգավորումը իրականցվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, կրկին ասվում է իմիջիայլոց, հոդվածի մեկ այլ մասում:
«Դեռ քիչ է, որ Հայաստանը չի կատարում այդ պահանջները, նա ցանկանում է Լեռնային Ղարաբաղում օդանավակայան բացել, ինչը կարող է խորացնել  հակամարտություը», - ասվում է թերթի մեջ: Իսկ այն, որ օդանավակայանը քաղաքացիական է, այլ ոչ թե ռազմական, կրկին լռում են հոդվածում:
Օբյեկտիվության խաբուսիկ տեսանելիությունը պահպանելու համար, մեջբերվում է  Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հայտարարությունը, որի խոսքով՝ դիվերսանտները (նրանցից մեկը սպանված է, երկուսը՝ ձերբակալված են) կմեղադրվեն սպանության, սպանության փորձի եւ լրտեսության փորձի համար:

Издание турок Германии «Deutsch-Turkisches Journal» выступило в защиту диверсантов из Азербайджана, обезвреженных несколько дней назад в Нагорном Карабахе.
Издание считает, что раз «Нагорный Карабах официально является частью Азербайджана», туда могут свободно выезжать его граждане. Следовательно, обвинения армянской стороны в незаконном проникновении несостоятельны. О том, имеют ли диверсанты право «у себя на родине» убивать мирных жителей, издание не пишет.
Вместо этого, автор статьи хватается за высказывание представителя Европейско-Азербайджанского сообщества Лионеля Цетера: последний обвинил армянскую сторону в том, что военные, арестовавшие двух выживших диверсантов, были в масках, что недопустимо для регулярных соединений. О том, допустимо ли убивать 17-летнего юношу и стрелять в женщину, Цеттер умолчал. В заявлении организации об этом упоминается лишь вскользь, в качестве констатации факта.
Далее указывается, что в отношении Армении были приняты резолюции Совета безопасности ООН, в которых «армянским силам предписывается отозвать войска с оккупированных территорий». О том, что урегулирование конфликта ведется в рамках Минской группы ОБСЕ, снова указывается мельком и в другой части статьи. «Мало того, что Армения не выполняет эти требования, она хочет открыть в Карабахе аэропорт, что может усугубить конфликт», - говорится в газете. О том, что аэропорт является гражданским, а не военным, издание снова умалчивает.
Чтобы сохранить призрачную видимость объективности, приводится заявление министра обороны Армении Сейрана Оганяна, по словам которого диверсанты (один из них убит, двое – задержаны) будут обвинены в убийстве, попытке убийства и попытке шпионажа.