Հայաստանի կառավարությունը պետք է օգնի դեպի Ռուսաստան իր հեռանկարային արտահանողներին: Այս մասին օգոստոսի 20-ին լրագրողներին հայտնել է ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
«Ակնհայտ է, որ մենք կարող ենք ապահովել գյուղատնտեսական մթերքների աճ: Բայց դրա համար պետք է զարգացնել վերամշակման, պահպանման եւ լոգիստիկայի ենթակառուցվածքները: Իսկ մասնավորը դրանք կարող է զարգացնել միայն մատչելի վարկային ռեսուրսների առկայության պարագայում», - հավելել է Մելքումյանը:
Ըստ նրա՝ այս պայմաններն արտահանողների համար պետք է ապահովի պետությունը՝ նպատակային քայլերի ձեռնարկելով, սակայն միաժամանակ հետեւի, թե ինչ որակի արտադրանք են տալիս արտահանողները:
Հիշեցնենք, օգոստոսի 7-ից Ռուսաստանը մեկ տարով արգելել է ԱՄՆ-ից, Կանադայից, ԵՄ-ից, Նորվեգիայից եւ Ավստրալիայից մսի եւ ձկան, նաեւ թռչնամսի, մրգերի, բանջարեղենի եւ կաթնային արտադրանքի ներկրումը:

YEREVAN. – The Government of Armenia should help its prospective exporters to Russia.
Non-pro-government Prosperous Armenia Party MP Mikayel Melkumyan told the aforesaid to reporters on Wednesday.
“It is apparent that we [Armenia] can ensure a growth in agricultural products. For this, however, the processing, maintenance, and logistics infrastructures need to be developed. And the private [sector] can develop them solely in the case of affordable credit resources,” Melkumyan added.
According to him, the Armenian state needs to ensure these conditions for the exporters by taking targeted steps, but it should also check the quality of the products of the exporters.