Հայաստանի կառավարությունը պետք է օգնի դեպի Ռուսաստան իր հեռանկարային արտահանողներին: Այս մասին օգոստոսի 20-ին լրագրողներին հայտնել է ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը:
«Ակնհայտ է, որ մենք կարող ենք ապահովել գյուղատնտեսական մթերքների աճ: Բայց դրա համար պետք է զարգացնել վերամշակման, պահպանման եւ լոգիստիկայի ենթակառուցվածքները: Իսկ մասնավորը դրանք կարող է զարգացնել միայն մատչելի վարկային ռեսուրսների առկայության պարագայում», - հավելել է Մելքումյանը:
Ըստ նրա՝ այս պայմաններն արտահանողների համար պետք է ապահովի պետությունը՝ նպատակային քայլերի ձեռնարկելով, սակայն միաժամանակ հետեւի, թե ինչ որակի արտադրանք են տալիս արտահանողները:
Հիշեցնենք, օգոստոսի 7-ից Ռուսաստանը մեկ տարով արգելել է ԱՄՆ-ից, Կանադայից, ԵՄ-ից, Նորվեգիայից եւ Ավստրալիայից մսի եւ ձկան, նաեւ թռչնամսի, մրգերի, բանջարեղենի եւ կաթնային արտադրանքի ներկրումը:

Правительство Армении должно помогать своим перспективным экспортерам в Россию. Об этом заявил журналистам 20 августа депутат Национального Собрания от «Процветающей Армении» Микаэл Мелкумян.
«Очевидно, что мы можем обеспечить рост производства сельскохозяйственных продуктов. Но для этого нужно развивать инфраструктуры по переработке, хранению и логистике. А частнику их развивать под силу лишь при наличии доступных кредитных ресурсов», - добавил Мелкумян. По его словам, эти условия для экспортеров должно обеспечить государство, путем целевых мер, но наряду с этим и следить, какого качества продукцию выдают экспортеры.
Напомним, что 7 августа Россия ввела годичный запрет на импорт рыбы и мяса, в том числе птицы, а также фруктов, овощей и молочной продукции из США, Канады, Евросоюза, Норвегии и Австралии.