Լեռնային Ղարաբաղյի Հանրապետության զորամասերից մեկում տեղի է ունեցել ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից դիվերսիոն-հետախուզական ներխուժումը կասեցրած զինվորների պարգեւատրման արարողությունը:  Մեկ րոպե լռությամբ զինվորները հարգեցին իրենց զոհված մարտական ընկերների հիշատակը, ովքեր շփման գծում ընկան հերոսի մահով փխրուն խաղաղության պահպանման եւ երկրի քաղաքացիներին իրենց առօրյա կյանքով ապրելու հնարավորություն տալու համար: Շարքում կանգնած են սովորական, առաջին հայացքից ոչնչով չառանձնացող տղաներ: Սակայն, ինչպես հայտնի է, պատերազմները հաղթանակում են ոչ թե գեներալները, այլ զինվորները՝ մեր ժամանակների հերոսները: Լրագրողների հետ զրույցում զինվորները քչախոս են, հետ շպրտած դիվերսիայի մասին պատմում են համեստորեն, առանց գովասանքի: (ֆոտոռեպորտաժ)
Արդեն 14 ամիս ծառայած Կարեն Ուլուբաբյանը  դիվերսիոն հարձակման ժամանակ հենակետում եղել է ավագի օգնական եւ,իր խոսքով, երբեք չի մտածել, որ կդառնա դիվերսիայի կանխման մասնակից. «Ես նկատեցի երկու ադրբեջանցի զինվորների, միանգամից կրակ բաց թողեցի նրանց ուղղությամբ՝ միաժամանակ գոռալով՝ «Դասակ, տագնապ»: Նկատեցի, որ մենք վիրավորեցինք հակառակորդի զինվորներից մեկին: Դասակի հրամանատարը նրանց ուղղությամբ նռնակ նետեց: Ես լիովին պատրաստ չէի դիվերսիային, սակայն ինձ չկորցրի, եւ սա ամենակարեւորն է: Ես գործեցի իրավիճակի թելադրանքով: Եւս մեկ անգամ նման բան կրկնվելու դեպքում արդեն պատրաստ կլինեմ»,- ասաց նա:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվոր, Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի նախկին ուսանող Գառնիկ Դավթյանը նույնպես դիվերսիոն հարձակումը կասեցրած զինվորներից է եղել: Դիվերսիայի ժամանակ նա գտնվել է դիրքում: «Մոտ 22:30-ին դիրքապահներից մեկը մեր դիրքից 5 մետր հեռավորության վրա նկատեց հակառակորդին: Ես եւ սերժանտներից մեկը դիվերսանտների ուղղությամբ կրակ բացեցինք, դասակի հրամանատարը հակառակորդի ուղղությամբ նռնակներ գցեց եւ կրակ արձակեց»: Դավթյանի խոսքով՝ նա առաջին անգամ էր կրակում մարդկանց վրա, սակայն հոգեբանորեն դրան պատրաստ էր. «Դիրքում զինվորի առաջադրանքը բոլոր հնարավոր ուղիներով հակառակորդին չթողնելն է, եւ եթե դու չկրակես, ապա կսպանեն քեզ կամ քո ընկերոջը: Մենք զինվորներ ենք, ովքեր եկել են ծառայելու եւ պաշտպանելու իրենց Հայրենիքը: Ես վստահ եմ, որ հայ զինվորը երբեք չի նահանջի եւ մինչեւ վերջին շունչը կպաշտպանի սահմանը»:
Գտնվելով դիրքերում՝ զինվորը հակառակորդից ամեն բան սպասում է: Եւ հենց այս մոտեցումն է օգնել շարքային Կարեն Ստեփանյանին չկորցնել իրեն եւ դիվերսանտներին արժանի հակահարված տալ: «Երբ սկսվեց դիվերսիան, մենք սկսեցինք պաշտպանել մեր դիրքերը: Ամենակարեւորը միասնական լինելն է:  Դասակի հրամանատարը նռնակ նետեց, լուսավորող հրթիռ արձակեց, որպեսզի տեսանելիությունը լավանա: Դիվերսիան մոտ կես ժամ է տեւել, որից հետո դիվերսանտները թաքնվել են՝ իրենց հետ տանելով վիրավորներին: Նման պահերին յուրաքանչյուրը մտածում է մեկը մյուսի մասին: Եթե յուրաքանչյուրը մտածի իր մասին, ապա այսպես դիրք չես կարող պաշտպանել, այդ պահին մեզնից յուրաքնչյուրը մտածում է իր ընկերոջ մասին»:
Դիվերսիոն հարձակումների կանխման ժամանակ ամենակարեւորը անձնակազմի անվտանգությունն է: Նման կարծիք հայտնեց շարքային Նապոլեոն Բաղդասարյանը, ով ադրբեջանական դիվերսիայի ժամանակ հանգստանում էր եւ գտնվում խրամատում: «Երբ ես լսեցի կրակոցներ, վերցրեցի հրացանն ու զինամթերքը եւ գնացի դիրքեր եւ կրակ բացեցի հակառակորդի ուղղությամբ ինձ նախանշված վայրից: Երբ սկսեց դիվերսիան, առաջինը, ինչի մասին ես մտածեցի, անձնակազմն էր, իմ մարտական ընկերները: Դժվա՞ր է սպանել, երբ դիմացդ կանգնած է հասակակից: Բաղդասարյանի խոսքով՝ քաղաքացիական կյանքում այդ մասին չես մտածում,  դրա մասին չես մտածում նաեւ ծառայության ժամանակ՝ մինչեւ դիրքեր չգնաս: «Նշանակություն չունի, որ հակառակորդդ 18-ամյա հասակակիցդ է, քանի որ եթե քեզ վրա հարձակվում են, կամ դու պիտի սպանես, կամ քեզ կսպանեն, նրանք չեն մտածում, որ մեր տղաներն էլ են 18-20 տարեկան»:
Հյուսիսային Կիպրոսում հատուկ պատրաստություն անցած ադրբջանական հատուկ ստորաբաժանումների դիվերսիոն-հետախուզական ներթափանցումը կասեցրած հասարակ հայ զինվորերի համար, այս օրը վաղ առավոտից մեկնարկել է բանակում ամառային ուսումնական փուլը, իսկ ԼՂՀ-ի բնակիչների համար՝ իրենց անվտանգության վրա լիովին վստահ սովորական օր:

В одной из войсковых частей Нагорно-Карабахской Республики состоялась церемония награждения солдат, отразивших попытки диверсионно-разведывательного проникновения со стороны азербайджанских ВС. Минутой молчания солдаты почтили память своих боевых товарищей, погибших на боевом посту за сохранение относительного мира на линии соприкосновения, за то, чтобы дать возможность гражданам страны жить своей повседневной жизнью. (фоторепортаж)
В строю обычные, с первого взгляда, ничем не приметные парни. Но, как известно, войны выигрывают не генералы, а солдаты – герои нашего времени. В беседе с журналистами солдаты немногословны, рассказывают о предотвращенных диверсиях скромно, без бахвальства.
Прослуживший уже четырнадцать месяцев Карен Улубабян во время диверсионной вылазки противника был на посту в качестве помощника старшины поста, и, по его словам, никогда не думал о том, что может стать участником пресечения диверсии: «Я заметил двух азербайджанских военных, сразу открыл по ним огонь, одновременно закричал «Взвод, тревога» и перешел в круговую оборону. Заметил, что мы ранили одного из солдат противника. Командующий взвода бросил гранату в их направлении. Я не совсем был готов к диверсии, однако не растерялся, и это самое главное. Я действовал по ситуации. Если еще раз такое случится, уже буду к этому готов».
Солдат Армии обороны НКР, в прошлом студент Ереванской государственной консерватории Гарник Давтян также был одним из тех, кто предотвратил диверсионную вылазку. В момент диверсии он находился на посту: «Около 22:30 один из постовых заметил противника на расстоянии 5 метров от нашего поста, сержанты, помощники старшины перешли в круговую оборону. Я и один из сержантов открыли огонь по диверсантам, командующий взводом бросил в направлении противника гранаты и открыл по ним огонь». По словам Давтяна, он впервые стрелял по людям, но психологически был к этому готов: «Задача солдата на посту – не пропустить противника всеми возможными путями, и если ты не выстрелишь – то убьют или тебя, или твоего товарища. Мы защищали пост и защищались сами. Мы солдаты, которые пришли служить и защищать Родину. Я уверен, что армянский солдат никогда не отступит и будет до последнего защищать границу».
Находясь на посту, солдат ожидает всякое от противника. И именно такой подход помог рядовому Карену Степаняну не растеряться и дать достойный отпор диверсантам. «Когда началась диверсия, мы начали защищать позиции. Главное – быть сплоченными. Командир взвода бросил гранату, пустил осветительные ракеты, чтобы улучшить видимость. Диверсия длилась около получаса, после чего диверсанты  скрылись, забрав своих раненых. В такие моменты каждый думает друг о друге. Если каждый будет думать о себе, то так позиции не защитишь, каждый из нас в этот момент думает о своем товарище», - рассказал он.
Во время предотвращения диверсионных вылазок главное – безопасность личного состава. Такого мнения придерживается рядовой Наполеон Багдасарян, который во время азербайджанской диверсии был отдыхающим и находился в блиндаже: «Когда я услышал выстрелы, взял оружие и боеприпасы и отправился на позиции, где открыл огонь по противнику с отведенного мне места. Когда началась диверсия, первое, о чем я подумал, так это личный состав, товарищи на посту». Трудно ли убивать, когда перед тобой сверстник? По словам Багдасаряна, на гражданке об этом и не думаешь, не думаешь об этом и во время службы – пока не идешь на посты: «Не имеет значения, что твой противник – 18-летний сверстник, так как если на тебя нападают, то или ты должен убить или тебя убьют, они не думают о том, что и нашим парням по 18 – 20 лет».
Для простых армянских солдат, предотвративших диверсионно-разведывательные проникновения азербайджанских спецотрядов, прошедших спецподготовку на Северном Кипре, в этот день с раннего утра стартовал летний учебный этап в армии, а для жителей НКР – обычный день, полный уверенности в своей безопасности.