Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը նախազգուշացրել է Ռուսաստանին, որ իր հարաբերությունները մնացյալ աշխարհի հետ կարող են «արմատապես փոխվել», եթե նա շարունակի իր ընթացիկ քաղաքականությունը Ուկրաինայի նկատմամբ:
«Ռուսաստանը փորձում է ստիպել Ուկրաինային ինքնաձիգիի փողի ներքո մի կողմ թողնել իր ժողովրդավարական ընտրությունը»,-հայտարարել է Քեմերոնը երկրի Համայքների պալատում, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ Ուկրաինայի տարածքում ռուսական զորքերի առկայությունը «բացարձակ արդարացված չէ եւ անընդունելի է»:
Եվրոպական երկրների առաջնորդները օգոստոսի 31-ին պայմանավորվել են մեկ շաբաթվա ընթացքում առաջարկներ պատրաստել ՌԴ-ի նկատմամբ նոր տնտեսական պատժամիջոցների վերաբերյալ:

Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон предупредил Россию, что ее отношения с остальным миром могут «радикально измениться», если она продолжит свою текущую политику в отношении Украины.
«Россия пытается заставить Украину оставить в стороне свой демократический выбор под дулом автомата», - заявил политик Палате общин, сообщает русская служба BBC.
Премьер-министр выразил уверенность, что присутствие российских войск на территории Украины является «абсолютно неоправданным и неприемлемым».
Европейские лидеры 31 августа договорились в течение недели подготовить предложения по новым экономическим санкциям в отношении России из-за продолжающегося конфликта в Украине.