Ադրբեջանը սեփական ղեկավարության ստի զոհը դարձավ: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ուսանողների եւ պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը այս մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Մեկնաբանելով հուլիս-օգոստոսին հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ ԼՂ-ի եւ Ադրբեջանի շփման գծում կատարված դեպքերը՝ նախարարը նկատել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը վերջին տարիներին անդադար սպառնալիքներ է կրկնում, մշտապես սպառնում է հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով:
Նախարարն ընդգծել է, որ շատախոսությունը բնավ էլ որակ չի նշանակում: «Ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած դիվերսիոն փորձերի ընթացքում նրանք հայկական կողմից 9 անգամ ավելի մեծ կորուստ ունեցան: Ես սգում եմ հայ զինվորների մահը: Եվ նաեւ ցավում եմ ադրբեջանցի զինվորների մահվան համար. նրանց մահը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության խղճի վրա է»,- հայտարարել է նախարարը:
Ըստ նրա՝ զուտ քանակական տվյալները համեմատելու դեպքում կտեսնենք, որ հակառակորդն ավելի շատ տեխնիկա եւ կենդանի ուժ ունի. «Բայց արդեն 20 տարի է, առանց երրորդ ինչ-որ ուժի մասնակցության, ուժերի հավասարակշռության եւ զինվորների որակի գերազանցությամբ պահպանում ենք ստատուս քվոն:
90-ականներին եւս Ադրբեջանը թվային գերազանցություն ուներ: Բայց այն ժամանակ էլ,  հիմա էլ հայկական զինված ուժերի որակը գերազանցում է հակառակորդի բանակի որակին»:

YEREVAN. – Azerbaijan has become a victim of lies spread by their leadership, Defense Minister Seyran Ohanyan said during his meeting with professors and students of Yerevan State University of Economics.
Commenting on the border events in late July and early August, Minister noted that Azerbaijan's leadership has been recently repeating threats and permanently threatening “to solve the conflict through military means”. The Minister stressed that idle talk does not mean quality.
“During sabotage attempts undertaken by the Azerbaijani side, they incurred losses about 9 times more than the Armenian side. I grieve for the Armenian soldiers. And I'm also sorry for the victims from Azerbaijani side, as military and political leadership of Azerbaijant is responsible for their death,” Ohanyan noted.
According to him, if we compare the purely quantitative data, then the opponent has more equipment and manpower, “but for more than 20 years, and without participation of a third force - and this is no longer anywhere in the world - we are maintaining status quo due to a balance of power and superiority of soldiers. In the 90s, Azerbaijan also had superiority. But then and now, the quality of the Armenian armed forces is better”.