Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 20-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հարավային Օսիայի Հանրապետության նախագահ Լեոնիդ Տիբիլովին:
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ ուղերձում ասված է.
«Հարգելի Լեոնիդ Խարիտոնի,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների, ժողովրդի եւ անձամբ իմ անունից սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ եւ Հարավային Օսիայի ողջ ժողովրդին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Հարավ-օսիական եղբայրական ժողովուրդն անցել է դեպի անկախություն տանող դժվարին ուղի՝ զենքը ձեռքին պաշտպանելով իր պատիվն ու ազատությունը: Հարավային Օսիայի փառավոր որդիների ու դստրերի հայրենասիրությունն ու անձնազոհությունն արժանի են ամենաբարձր գնահատանքի:
Այսօր Հարավային Օսիան մտել է իր պատմության մի նոր փուլ՝ խաղաղ ու ստեղծագործ աշխատանքով զարգացնելով ու ամրապնդելով իր անկախ պետականությունը, բարձրացնելով քաղաքացիների բարեկեցությունը:
Արցախում բարձր են գնահատում Հարավային Օսիայի հետ բարեկամությունը եւ համոզված են, որ մեր կապերը առաջիկայում եւս շարունակաբար կզարգանան:
Մեկ անգամ եւս ընդունեք իմ անկեղծ շնորհավորանքներն ազգային տոնի առթիվ: Խաղաղություն եւ բարօրություն, նորանոր հաջողություններ եւ ձեռքբերումներ եղբայրական Հարավային Օսիային»:

STEPANAKERT. – Nagorno-Karabakh Republic (NKR), or Artsakh, President Bako Sahakyan on Saturday sent a congratulatory address to President Leonid Tibilov of the Republic of South Ossetia, on the Day of the Republic of South Ossetia.
“Respected Mr. Tibilov:
“On behalf of the authorities, people of the Artsakh Republic and myself personally, I cordially congratulate you and the whole South Ossetian nation on the Day of the Republic.
“The fraternal South Ossetian people have passed a difficult path to independence defending their honor and freedom in arms. Patriotism and self-devotion of South Ossetia’s glorious sons and daughters deserve the highest evaluation.
“South Ossetia has now entered in a qualitatively new phase of its history peacefully and through creative work, developing and strengthening its independent statehood, raising the prosperity of its citizens.
“People in Artsakh value the high friendship with South Ossetia and are confident that the ties between us will continue to develop on a steady basis.
“Please accept my cordial congratulations on the national holiday once again. Peace and prosperity, new successes and achievements to the fraternal South Ossetia,” the address runs, informed the Central Information Department of the Office of the NKR President.