ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի վերաբերյալ վերլուծական քննարկում, որին մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներն ու Համաշախարհային բանկի ներկայացուցիչները:
Վարչապետը նշել է, որ էներգետիկ ոլորտը մեր երկրի տնտեսության կարեւորագույն ճյուղերից է եւ կարեւորել ՀԲ-ի տեխնիկական օժանդակությունը բնագավառի հետագա զարգացման գործում:
Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Հենրի Քերալին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ համագործակցության համար եւ անդրադարձել էներգետիկայի բնագավառում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներին: Պարոն Քերալին ընդգծել է, որ այս ոլորտում վերջին 15 տարիների ընթացքում գրանցվել է մեծ առաջընթաց, որի հետագա շարունակականությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել բարեփոխումների երկրորդ փուլն՝ իրագործելով հստակ ծրագրեր:
ՀՀ էներգետիկ բնագավառում համալիր վերլուծություն իրականացրած ՀԲ ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց կատարած աշխատանքների արդյունքները՝ ոլորտում Հայաստանի ունեցած առավելություններն ու խնդիրները, առաջիկա տարիների ընթացքում կատարվելիք հնարավոր քայլերն ու մարտահրավերները: Քննարկվել են էներգետիկ անվտանգության, էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիության մակարդակի բարձրացմանը, նոր ենթակառուցվածքների ներդրմանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում կարեւորվել է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությունը:
ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ մշակվում է միջոցառումների համալիր ծրագիր՝ ուղղված էներգետիկ համակարգի հետագա զարգացմանը, որը կներկայացվի մինչ տարեվերջ:
Ամփոփելով քննարկումը՝ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀԲ-ին՝ արդյունավետ համագործակցության համար եւ ընդգծել, որ կառավարության նպատակն է երկրում ապահովել էներգետիկ կայուն համակարգ:
Համաշխարհային բանկի տարածաշրջանային տնօրենը վերահաստատել է ՀԲ պատրաստակամությունը՝ հետագայում եւս ՀՀ կառավարությանը տրամադրելու տեխնիկական օժանդակություն եւ խորհրդատվություն:

The event brought together the heads of the relevant departments and World Bank (WB) representatives.
Abrahamyan underscored the WB technical assistance toward the further development of the country’s energy sector.
In turn, Henry Kerali, the WB Regional Director for the South Caucasus, reflected on the results of the study conducted in Armenia’s energy sector. He stressed that the country has registered great progress in this domain in the past fifteen years. He added, however, that it is necessary to carry out the second phase of reforms, and by way of implementing specific projects, to ensure the continuity of this progress.
The WB representatives, who conducted analyses on Armenia’s energy sector, presented the results of their work.
Armenia Energy and Natural Resources Minister Yervand Zakharyan informed that a comprehensive action plan is worked on to achieve the further development of the country’s energy system, and that this action plan will be presented before the year’s end.
Summing up the discussion, Hovik Abrahamyan thanked the WB for the productive cooperation, and stressed that the Government of Armenia aims to ensure a sustainable energy system in the country.
Henry Kerali, for his part, reaffirmed the World Bank’s willingness to continue providing technical assistance and guidance to the Armenian government.