Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) պաշտպանել է երիտասարդ ակտիվիստների առաջ քաշած առաջարկը՝ հուլիսի 22-ը հռչակել «Ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների զոհերի հիշատակի եվրոպական օր»:
Վեհաժողովը քննարկել է նեոնացիզմի տարածմանը հակազդելու մասին զեկույցը, որը պատրաստել է Մարիետա դե Պուրբե-Լունդինը (Շվեդիա) Նորվեգիայի խորհրդարանի խոսնակ Օլեմիկա Թոմենսենի մասնակցությամբ:
Բանաձեւում ԵԽԽՎ-ն կոչ է արել քաղաքական գործիչներին «բանավեճի մեջ մտնել նեոնացիստական շարժումների հետ՝ նպատակ ունենալով հրապարակավ ապացուցել նրանց անկարողությունը եւ դատապարտել նրանց հռետորությունն ու գաղափարախոսությունը»:
Նրանք նշել են նաեւ, որ Եվրոպան լավ փորձ ունի, թե ինչպես հեռու պահել երիտասարդներին, որպեսզի նրանք չընդգրկվեն նեոնացիստական խմբերում, կամ լքեն դրանք:

Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) поддержала предложение, выдвинутое молодыми активистами, объявить 22 июля «Европейским днем памяти жертв преступлений на почве ненависти».
Ассамблея обсудила доклад о противодействии распространению неонацизма Мариэтты де Пурбе-Лундин (Швеция) с участием спикера парламента Норвегии  Олемика Томмессена.
В резолюции к докладу парламентарии призвали политиков «вступить в полемику с неонацистскими движениями с целью публично доказать их несостоятельность и осудить их риторику и идеологию».
Они отметили также, что у Европы есть хороший опыт по тому, как уберечь молодых людей от того, чтобы быть втянутыми в неонацистские группы, или напротив, покинуть их.