«Շրջանառության հարկի մասին» նոր օրենքի դեմ բողոքող՝ մայրաքաղաքի տոնավաճառների մի քանի հարյուր առեւտարականներ այսօր՝ հոկտեմբերի 2-ին, վաղ առավոտյան նորից հավաքվել են կառավարության շենքի առջեւ՝ պահանջելու օրենքի կասեցում:
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ առեւտրականները վանկարկում են «կասեցում», «վարչապետ»՝ պահանջելով օրենքը փոխել՝ շրջանառության մասին հաշվետվության ներկայացումը դարձնելով ընտրովի։ Կառավարության մոտ են նաեւ մեծ թվով ոստիկաններ՝ Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի գլխավորությամբ:
«Լավ է, որ վարչապետը մեկ տոկոս է դարձրել հարկը, սակայն համաձայն կլինենք, եթե հանվի փաստաթղթավորման պահանջը»,- ասաց առեւտրական Գագիկ Ալավերդյանը:
Փոքր ձեռներեցությամբ զբաղվողների հայկական միության նախագահ Ստեփան Ասլանյանն էլ NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ առեւտրականները մտադիր են համընդհանուր գործադուլ սկսել, բայց առայժմ սպասում են, որ կառավարությունը ինչ-որ բան փոխի:
Առեւտրականներն ասում են, որ իրենց վրդովեցրել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի՝ հոկտեմբերի 1-ի ելույթն ԱԺ-ում, երբ նա ընդդիմադիր պատգամավորներին դիմելով՝ հարցրել էր. «Ի՞նչ է, երկրորդ Մարտի 1 ե՞ք ուզում»:

Несколько сотен работающих на ереванских ярмарках торговцев, которые протестуют против нового закона Армении «О налоге с оборота», с раннего утра 2 октября вновь собрались у здания Правительства с требованием приостановить действие закона.
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, торговцы требуют, чтобы закон давал возможность выбора. Председатель Армянского союза малых предпринимателей Степан Асланян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил, что торговцы намереваются начать всеобщую забастовку, но пока ждут, что Правительство что-то изменит.
Протестующих торговцев разозлило также заявление премьер-министра Армении Овика Абрамяна, который 1 октября в Национальном Собрании сказал: «Что, «1 Марта» хотите?» Торговцы же говорят: «Если не внесете изменений в закон, мы сами устроим «1 Марта» » (противостояние власть –  оппозиция 1 марта 2008 года, во  время которого погибли 8 демонстрантов и двое полицейских).    Напомним, что с 1 октября вступил в силу новый закон «О налоге с оборота», согласно которому торговцы на ярмарках должны представлять документы о товарообороте в соответствующие органы, в противном случае будут оштрафованы. Однако представители крупного бизнеса часто не выдают документов о товарах малым и средним предпринимателям.