Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) Ուկրաինայի տնտեսության վերականգնում է նախատեսում 2015թ. երկրորդ կեսին, փոխանցում է «Ուկրաինսկայա պրավդան»՝ մեջբերելով Ուկրաինայում, Բելառուսում եւ Մոլդովայում ՀԲ-ի ներկայացուցչության տնտեսագետ Անաստասիա Գոլովաչին:
Ուկրաինայի ՀՆԱ-ն, ըստ Համաշխարհային բանկի, 2016-ին կաճի 3,5%-ով, 2017-ին՝ 4%-ով:
«Շրջադարձը թրենդներում պետք է լինի հաջորդ տարվա կեսերին: Եթե կառավարությունը շարունակի կառուցվածքային բարեփոխումները, որոնց նպատակն է վերականգնել ներդրումային կլիման, ապա  տնտեսության աճի շարժիչ ուժը հենց ներդրումները կլինեն», - հայտնել է նա:
Միաժամանակ թերթը նշում է, որ 2014 թ. երկրի ՀՆԱ-ի անկումը սպասվում է  8%-ի մակարդակով, իսկ 2015 թ.` 1%-ով:

Всемирный банк (ВБ) прогнозирует восстановление украинской экономики во второй половине 2015 года, передает Украинская Правда, цитируя экономиста представительства Всемирного банка в Украине, Беларуси и Молдове Анастасию Головач.
ВВП Украины, по оценкам ВБ, в 2016 году возрастет на 3,5%, а в 2017 году - на 4%.
«Перелом в трендах должен быть во второй половине следующего года. Если правительство продолжит структурные реформы, призванные восстановить инвестиционный климат, то движущей силой роста экономики станут именно инвестиции», - сообщила она.
Издание, в то же время, отмечает, что падение ВВП страны в 2014 году ожидается на уровне 8%, а в 2015-м - 1%.