Ղրղզստանի իշխանությունները հայտարարել են Մաքսային միությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանը 2015թ. հունվարի 1-ից միանալու մտադրության  մասին: Այդ մասին հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ վկայակոչելով Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ որոշումն ընդունվել է Ղրղզստանի վարչապետ Ջոոմարտ Օտորբաեւի եւ երկրի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաեւի հանդիպման արդյունքում:
«Ղրղզստանը հայտարարել է, որ 2015թ. հունվարի 1-ից ցանկանում է միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանն ու Մաքսային միությանը», - աղբյուրը մեջբերում է Մատվիենկոյի հայտարարությունը:
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մասին պայմանագրի վավերացման օրենքը ստորագրվել է հոկտեմբերի 3-ին՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից:

Власти Киргизии заявили о намерении приобщиться к Таможенному Союзу и Евразийскому экономическому союзу с 1 января 2015 года. Об этом сообщает Gazeta.ru со ссылкой на председателя Совета Федерации Валентину Матвиенко.
Такое решение, уточняет источник, было принято по итогам встреч с премьер-министром Киргизии Джоомартом Оторбаевым и президентом страны Алмазбеком Атамбаевым.
«Киргизия заявляет, что они с 1 января 2015 года хотят присоединиться к Таможенному союзу и Евразийскому экономическому союзу», - приводит источник заявление Матвиенко.
Напомним, закон о ратификации договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) был подписан президентом России Владимиром Путином 3 октября.