Ղրղզստանի իշխանությունները հայտարարել են Մաքսային միությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանը 2015թ. հունվարի 1-ից միանալու մտադրության  մասին: Այդ մասին հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ վկայակոչելով Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ որոշումն ընդունվել է Ղրղզստանի վարչապետ Ջոոմարտ Օտորբաեւի եւ երկրի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաեւի հանդիպման արդյունքում:
«Ղրղզստանը հայտարարել է, որ 2015թ. հունվարի 1-ից ցանկանում է միանալ Եվրասիական տնտեսական միությանն ու Մաքսային միությանը», - աղբյուրը մեջբերում է Մատվիենկոյի հայտարարությունը:
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մասին պայմանագրի վավերացման օրենքը ստորագրվել է հոկտեմբերի 3-ին՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից:

The Kyrgyz authorities have announced their intentions to join the Customs Union and the Eurasian Economic Union as of January 1, 2015.
Gazeta.ru reported the aforementioned citing Chairwoman Valentina Matviyenko of the Federation Council of the Russian Federation.
According to the source, the respective decision was made during the talk between President Almazbek Atambayev and Prime Minister Djoomart Otorbaev of Kyrgyzstan.
On October 3, Russian President Vladimir Putin had signed the law ratifying the treaty on Eurasian Economic Union.
To note, Armenia signed, on October 10 in the Belarusian capital city of Minsk, the treaty on accession to the Eurasian Economic Union.