Ամեն անգամ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահների բարձր մակարդակով հանդիպման նախօրեին խորհրդարանի նիստերի դահլիճում սկսվում է ադրբեջանական նավթադոլարներով բուրել: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին, հայտարարեց իշխող Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով՝ իր համար ակնհայտ է, որ Արեւմուտքը բավականին մեծ գումարներ է ներդնում Հայաստանում, եւ շատերն են պատվերներ կատարում: «Երեկ մենք պետական դավաճանության դասական օրինակի ականատեսը եղանք: Հայաստանի խորհրդարանի հարթակը օգտագործվեց Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի սուտ տեղեկություններ տրամադրելու համար: Այստեղ սուտ տեղեկություններ հնչեցվեցին: Հետեւեք նման ելույթների շարժընթացին, դրանք արվում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման նախօրեին: Սակայն երեկ այս սրահում ես ալիեւյան նավթադոլարների բույրը զգացի, կարծես թե փոխվել է ֆինանսավորման աղբյուրը, եւ փողերն այնտեղից էին հոսել»:
Խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի խոսքն ընդհատեցին ընդդիմադիր պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Զարուհի Փոստանջյանը: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ստիպված եղավ միջամտել:
Միջադեպից հետո Վահրամ Բաղդասարյանը շարունակեց իր ելույթը: «Ես շատ ուրախ եմ, որ որոշ մարդիկ իրենց վրա վերցրին իմ խոսքերը: Ես անուններ չտվեցի, պարզապես իմ մտահոգությունը հայտնեցի: Մեր մեծերը խելացի խորհուրդ են մեզ տվել՝ չվիճել հիմարների, պոռոտախոսների հետ, քանի որ նրանք իրենց փորձով կխեղդեն նորմալ մարդուն: Ուստի ես չեմ ցանկանում իջնել այդ մակարդակին, իսկ նման կատեգորիայի մեջ մտնող մարդկանց խորհուրդ եմ տալիս իրենց այս հարցը տալ՝ ի՞նչ են նրանք արել իրենց հայրենիքի, ժողովրդի, պետության կայանալու համար»:  Բաղդասարյանն իր ելույթը եզրափակեց ընդդիմադիր պատգամավորներին ուղղված կոչով. «Որքան էլ մեծ լինի արտասահմանից ֆինանսավորումը, մի օգտագործեք այս տրիբունան տարբեր «Կոնչիտաներին» գովերգելու համար, մենք ավանդույթները հարգող ազգ ենք»:

Каждый раз накануне встреч президента Армении на высшем уровне с президентом Азербайджан в зале заседаний парламента начинает попахивать азербайджанскими нефтедолларами. Об этом на заседании парламента 21 октября заявил глава фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
По его словам, для него очевидно, что Запад инвестирует довольно большие суммы в Армению, и многие осуществляют заказ: «Вчера мы стали свидетелями классического примера государственного предательства. Трибуна парламента Армении была использована для предоставления ложных сведений Азербайджану и Турции. Здесь были озвучены ложные материалы. Проследите за динамикой таких выступлений, они делаются накануне встреч президента Армении с президентом Азербайджана. Но вчера в этом зале я учуял запах алиевских нефтедолларов, как будто изменился источник финансирования, и деньги пришли оттуда».
Речь главы парламентской фракции прервали сидящие в зале оппозиционеры: Никол Пашинян и депутат фракции партии «Наследие» Заруи Постанджян. Спикеру парламента Галусту Саакяну пришлось призвать депутатов к порядку.
После этого инцидента Ваграм Багдасарян продолжил выступление: «Я очень рад, что некоторые люди взяли на себя сказанное мною. Я имен не называл, просто выражал свою озабоченность. Наши предки давали мудрый совет, не спорить с глупцами, недорослями и тугодумами, так как они задавят нормального человека своим опытом. Поэтому я не хочу опускаться до этого уровня, а людям подобной категории советую задаться вопросом, что они сделали для своей родины, для народа, для становления государственности». Свое выступление Багдасарян завершил призывом к оппозиционным депутатам: «Каким большим бы ни было финансирование из-за рубежа, не используйте эту трибуну, чтобы расхваливать разных «Кончит», мы нация, уважающая традиции».