Բրիտանական նավթագազային British Petroleum (BP) ընկերությունը եւ ֆրանսիական GDF Suez ընկերության  բրիտանական դուստր ընկերությունը Հյուսիսային ծովում նավթի նոր հանքավայր են հայտնաբերել, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Աղբյուրը նշում է, որ նոր հանքավայրում արդյունահանման ծավալը կարող է կազմել օրական շուրջ 5 հազար բարել: Նավթի նոր հանքավայրը GDF Suez-ի երրորդ խոշոր հաջողությունն է մեկ տարվա ընթացքում:
Իր հերթին British Petroleum-ը ծրագրում է  Հյուսիսային ծովում ծրագրի վրա ծախսել  10  մլրդ ֆունտ, որոնցից 7 մլրդ-ը կազմում են առաջիկա հինգ տարվա ծախսերը:
«Կառավարությունը պետք է ճիշտ ռեժիմ սահմանի, որը կարող է երաշխավորել Հյուսիսային ծովում նավթից եւ գազից առավելագույն տնտեսական օգուտ», - ասել է Մեծ Բրիտանիայի էներգետիկայի նախարար Մեթյու Հենքոքը:

Британская нефтегазовая компания British Petroleum (BP) и британская дочка французской компании GDF Suez обнаружили в Северном море новое нефтяное месторождение. Об этом сообщает Русская Служба BBC.
Объем добычи на новом месторождении, как уточняет источник, может составить более 5 тысяч баррелей в день. Новый нефтяной участок стал уже третьим за год крупным успехом GDF Suez, которая ведет разработку британского континентального шельфа.
В свою очередь British Petroleum планирует потратить на программу в Северном море 10 млрд фунтов, 7 млрд из которых составляют расходы на ближайшие пять лет.
«Правительство настроено на то, чтобы установить верный режим налогообложения и регулирования, который сможет гарантировать максимальную экономическую пользу от нефти и газа в Северном море», - сказал министр энергетики Великобритании Мэттью Хэнкок.