Վաղ թե ուշ Հայաստանն ու Թուրքիան շփման եւ բանակցությունների համար ընդհանուր ուղի կգտնեն: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում դասախոսության ընթացքում հայտարարեց Երեւանում Ռումինիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սորին Վասիլեն՝ ի պատասխան հարցին, թե Ռումինիայի կառավարության համար, որը դեռ չի ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը, քաղաքականությունն ու տնտեսությունը, արդյոք, բա՞րձր են բարոյականությունից
Նրա խոսքով՝ Ռումինիան շատ լավ հարաբերություններ ունի Հայաստանի հետ: «Ինչ վերաբերում է անցած դարի սկզբի իրադարձություններին, ապա դա շատ բարդ հարց է: Դուք կարո՞ղ եք ասել՝ ինչ է իրենից ներկայացնում բարոյականությունը: Զույգերից ո՞րն է նորմալ. տղամարդուց եւ կնոջից բաղկացած զո՞ւյգը: Եւ արդյոք նույնասեռականությունը նորմալ կամ բարոյակա՞ն է: Ձեզ համար դա վիճելի հարց է, իսկ նույնասեռակաների համար՝ ընտանիքի գերազանց ձեւ: Նայեք Ուկրաինային. Լուգանսկին եւ Դոնբասին: Ես միշտ փորձում եմ տեղեկությունը կարդալ երեք աղբյուրներից», - ընդգծեց Սորին Վասիլեն: Եթե լսենք ռուսական հեռուստատեսությանը, հստակեցրեց դեսպանը, ապա Դոնբասի ապստամբության մարտիկ դառնալու ցանկություն է առաջանում: «Իսկ եթե դիտենք ուկրաինական հեոուստատեսություն, ուկրաինական բանակի մարտիկ դառնալու ցանկություն է առաջանում: Սա շատ բարդ հարց է, քաղաքականությունն ու աշխարհաքաղաքականությունը մաթեմատիկա չեն: Ես չեմ ասում՝ ով է սխալ եւ ով է ճիշտ, որովհետեւ ես դրա իրավունքը չունեմ: Յուրաքանչյուրն ունի իր ճշմարտությունը:
Դասախոսությանը ներկա ֆրանսիացի լրագրողը վրդովված արձագանքել է ֆրանկո-գերմանական հաշտության մասին հիշեցմանը՝ ընդգծելով, որ ֆրանսիացիները բարեկամացել են գերմանացիների հետ, քանի որ երկու ժողովուրդներն էլ ընդունել են, թե ինչ են արել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ:
«Հենց դրանում է պատճառը, որ մենք հիմա բարեկամներ ենք: Բարեկամներ դառնալու համար պետք է ընդունել այն, ինչ արել ես անցյալում: Ուստի ես կարծում եմ, որ կարելի է ինչ-որ կերպ դա համեմատել նրա հետ, ինչ այսօր տեղի է ունենում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ»,-ասել է լրագրողը, որի խոսքն արժանացել է դահլիճում նստած ուսանողների ծափահարություններին:
Արձագանքելով դիտարկմանը, Ռումինիայի դեսպանը սկսել է արդարանալ, թե ոչ մի համեմատություն չի արել: «Ես 1915-ի դեպքերը կամ Ցեղասպանությունը չեմ համեմատել ինչ-որ բանի հետ: Շատ կարեւոր է, թե ինչպես են լրատվամիջոցները ներկայացնում իրադարձությունները, քանի որ նրանք շատ կարեւոր դեր են խաղում ժողովրդավարությունում: Լրատվամիջոցները երկրի 4-րդ իշխանությունն են: Վաղ թե ուշ, Հայաստանն ու Թուրքիան շփման եւ բանակցությունների համար ընդհանուր ուղի կգտնեն: Առաջին քայլը այդ ուղղությամբ 2009-ին հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումն էր»,-ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ իր գործն է աշխատել Հայաստանի եւ Ռումինիայի հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ:

Рано или поздно Армения и Турция найдут общий путь для общения и переговоров. Об этом 19 ноября в ходе лекции в Американском университете Армении заявил Чрезвычайный и полномочный посол Румынии в Ереване  Сорин Василе, коснувшись вопроса о том, являются ли политика и экономика выше морали для правительства Румынии, которое не признало Геноцид армян.
По его словам, у Румынии очень хорошие отношения с Арменией. «Что касается событий в начале прошлого века, то это очень сложный вопрос. Вы можете сказать, что представляет из себя мораль? Какая из пар является нормальной: пара, состоящая из мужчины и женщины? И является ли гомосексуальная пара нормальной или моральной? Для вас это спорный  вопрос, а для гомосексуалистов – отличная форма семьи. Посмотрите на Украину: на Донбасс и Луганск. Я всегда пытаюсь прочитать информацию с трех источников», - подчеркнул Сорин Василе. Если смотреть российское телевидение, пояснил он, то можно захотеть стать бойцом ополчения Донбасса. «А если смотреть украинское телевидение, вы пожелаете стать воином украинской армии. Это очень сложный вопрос, политика и геополитика – это не математика. Я не говорю, кто прав кто нет, потому что у меня нет права на это. Посмотрите на франко-германский процесс примирения, румыны и венгры: Трансильвания была румынской территорией, но на протяжении многих лет была под контролем Венгрии», - отметил Василе. В прошлом венгры, добавил он, делали вид, что это их территория, но там живут румыны, и это румынская территория. «Это – наша правда. У каждого своя правда», - сказал румынский посол.
Присутствовавший на лекции французский журналист возмущенно отреагировал на упоминание о франко-германском примирении, подчеркнув, что французы подружились с немцами, поскольку оба народа признали, что они совершили во время Второй мировой войны. «Именно в этом заключается причина того, что мы сейчас являемся друзьями. Для того чтобы стать друзьями, нужно признать то, что ты сделал в прошлом. Поэтому я не думаю, что можно каким-то образом сравнить это с тем, что сейчас происходит в отношениях между Арменией и Турцией», - подчеркнул журналист, удостоившись аплодисментов сидящих в зале студентов.
Реагируя на замечание, посол Румынии стал оправдываться, что не делал никакого сравнения. «Я не сравнивал события 1915 года или Геноцид с чем-то еще. Очень важно, как СМИ представляют события, поскольку они играют важную роль в демократии, СМИ – это 4-ая власть страны. Рано или поздно Армения и Турция найдут общий путь для общения и переговоров. Первым шагом в этом направлении было подписание армяно-турецких протоколов в 2009 году», - сказал посол, добавив, что его дело – работать над укреплением отношений между Арменией и Румынией.