Վաղ թե ուշ Հայաստանն ու Թուրքիան շփման եւ բանակցությունների համար ընդհանուր ուղի կգտնեն: Այդ մասին այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում դասախոսության ընթացքում հայտարարեց Երեւանում Ռումինիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սորին Վասիլեն՝ ի պատասխան հարցին, թե Ռումինիայի կառավարության համար, որը դեռ չի ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը, քաղաքականությունն ու տնտեսությունը, արդյոք, բա՞րձր են բարոյականությունից
Նրա խոսքով՝ Ռումինիան շատ լավ հարաբերություններ ունի Հայաստանի հետ: «Ինչ վերաբերում է անցած դարի սկզբի իրադարձություններին, ապա դա շատ բարդ հարց է: Դուք կարո՞ղ եք ասել՝ ինչ է իրենից ներկայացնում բարոյականությունը: Զույգերից ո՞րն է նորմալ. տղամարդուց եւ կնոջից բաղկացած զո՞ւյգը: Եւ արդյոք նույնասեռականությունը նորմալ կամ բարոյակա՞ն է: Ձեզ համար դա վիճելի հարց է, իսկ նույնասեռակաների համար՝ ընտանիքի գերազանց ձեւ: Նայեք Ուկրաինային. Լուգանսկին եւ Դոնբասին: Ես միշտ փորձում եմ տեղեկությունը կարդալ երեք աղբյուրներից», - ընդգծեց Սորին Վասիլեն: Եթե լսենք ռուսական հեռուստատեսությանը, հստակեցրեց դեսպանը, ապա Դոնբասի ապստամբության մարտիկ դառնալու ցանկություն է առաջանում: «Իսկ եթե դիտենք ուկրաինական հեոուստատեսություն, ուկրաինական բանակի մարտիկ դառնալու ցանկություն է առաջանում: Սա շատ բարդ հարց է, քաղաքականությունն ու աշխարհաքաղաքականությունը մաթեմատիկա չեն: Ես չեմ ասում՝ ով է սխալ եւ ով է ճիշտ, որովհետեւ ես դրա իրավունքը չունեմ: Յուրաքանչյուրն ունի իր ճշմարտությունը:
Դասախոսությանը ներկա ֆրանսիացի լրագրողը վրդովված արձագանքել է ֆրանկո-գերմանական հաշտության մասին հիշեցմանը՝ ընդգծելով, որ ֆրանսիացիները բարեկամացել են գերմանացիների հետ, քանի որ երկու ժողովուրդներն էլ ընդունել են, թե ինչ են արել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ:
«Հենց դրանում է պատճառը, որ մենք հիմա բարեկամներ ենք: Բարեկամներ դառնալու համար պետք է ընդունել այն, ինչ արել ես անցյալում: Ուստի ես կարծում եմ, որ կարելի է ինչ-որ կերպ դա համեմատել նրա հետ, ինչ այսօր տեղի է ունենում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ»,-ասել է լրագրողը, որի խոսքն արժանացել է դահլիճում նստած ուսանողների ծափահարություններին:
Արձագանքելով դիտարկմանը, Ռումինիայի դեսպանը սկսել է արդարանալ, թե ոչ մի համեմատություն չի արել: «Ես 1915-ի դեպքերը կամ Ցեղասպանությունը չեմ համեմատել ինչ-որ բանի հետ: Շատ կարեւոր է, թե ինչպես են լրատվամիջոցները ներկայացնում իրադարձությունները, քանի որ նրանք շատ կարեւոր դեր են խաղում ժողովրդավարությունում: Լրատվամիջոցները երկրի 4-րդ իշխանությունն են: Վաղ թե ուշ, Հայաստանն ու Թուրքիան շփման եւ բանակցությունների համար ընդհանուր ուղի կգտնեն: Առաջին քայլը այդ ուղղությամբ 2009-ին հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումն էր»,-ասել է դեսպանը՝ հավելելով, որ իր գործն է աշխատել Հայաստանի եւ Ռումինիայի հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ:

YEREVAN. - At some point Armenia and Turkey will find a common path for communication and negotiation, announced Ambassador of Romania to Armenia Sorin Vasile, referring to the question of whether the politics and economics are above moral values to the Romanian government, which does not recognize the Armenian Genocide, Armenian News - NEWS.am reports.
According to the envoy, who talked in the American University of Armenia, Romania has a very good relations with Armenia.
“With regard to the events (i.e. Armenian Genocide of 1915 - NEWS.am) at the beginning of the past century, this is a very difficult question. Can you tell what is the moral value? Which couple is normal: a couple consisting of a man and a woman? Or, is a gay couple normal or meeting the moral values? For you it is a controversial issue (homosexuality is not prohibited in Armenia - NEWS.am), while for homosexuals that is a great form of family. Or, look at Ukraine, Donbass and Lugansk. I always try to read the information from three sources,” Romanian envoy said. “If you watch Ukrainian TV, you would want to become a warrior of the Ukrainian army. This is a very difficult issue, as politics and geopolitics is not mathematics. I am not saying, who is right and who is wrong, because I have no right to do so. Look at the Franco-German reconciliation.”
At that point a French journalist, who was present at the lection, asked a question, stressing that the reconciliation of France and Germany became possible only because both nations admitted what they had committed in the past.
“This is the reason, why we are friends now [with German people]. To become friends, you need to recognize what you’ve done in the past. So I do not think that you can somehow compare it with what is happening in the relations between Armenia and Turkey,” said French journalist, having received the applause of students present at the lection.
The Ambassador of Romania, however, said that he did not want to make a comparison.
“I am not comparing the events of 1915 or a Genocide with something else. Sooner or later, Armenia and Turkey will find a common path for communication and negotiation. The first step in this direction was the signing of the Armenian-Turkish protocols in 2009 (which were rejected by Turkish side - NEWS.am),” said the envoy, adding that his job is only to strengthen relations between Armenia and Romania.