Ոչինչ չի կարող արդարացնել Ղրիմի բռնկացումը: Ոչինչ չի կարող արդարացնել կամ ներելի դարձնել Դոնեցկի եւ Լուգանսկի մարտերում Ռուսաստանի ուղղակի եւ անուղղակի մասնակցությունը: Այդ մասին հայտարարել է ԳՖՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
«Ռուսաստանի գործողությունները կասկածի տակ են դնում Եվրոպայի կարգն ու խախտում են միջազգային իրավունքը», - dpa-ն մեջբերում է Մերկելի հայտարարությունը:
Միեւնույն ժամանակ, Մերկելը, նոյեմբերի 26-ին ելույթ ունենալով Բունդեսթագում, նշել է. «Որքան էլ ծանր եւ երկար լինի ճանապարհը, ես համոզված եմ, որ այն կհաջողվի»: Գերմանական կառավարության ղեկավարը խոստացել է Ռուսաստանի հետ բանակցություններում դիվանագիտական լուծում գտնել:
Կանցլերը հերքել է այն մեղադրանքները, որ ԳՖՀ-ի կառավարությունը Ռուսաստանի հետ փոխըմբռնման ուղղությամբ ջանքեր չի գործադրում: Մերկելի խոսքով՝ Բեռլինը Ուկրաինային քաղաքական եւ տնտեսական աջակցություն է ցուցաբերում:
Ձախ կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության փոխնախագահ Զառա Վագենկնեխտը Գերմանիայի կառավարությանը մեղադրել է ուկրաինական հակամարտության քաղաքականության տապալման մեջ: Նրա խոսքով՝ Մերկելը Գերմանիանին ներքաշել է սառը պատերազի մեջ, որը սպառնում է  Եվրոպայի խաղաղությանը:

Ничто не может оправдать аннексию Крыма. Ничто не может оправдать или извинить прямое или непрямое участие России в боях в Донецке и Луганске. Об этом, как сообщает Deutsche Welle, заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель.
«Действия России ставят под вопрос мирный порядок в Европе и нарушают международное право», - цитирует заявление Меркель dpa.
В то же время, Меркель выступая 26 ноября в бундестаге отметила: «Каким бы тяжелым и долгим не был путь, я убеждена в том, что он будет успешным». Глава германского правительства пообещала сделать все возможное, чтобы прийти к дипломатическому решению на переговорах с Россией.
Канцлер отвергла обвинения в том, что правительство ФРГ не предпринимает усилий для достижения взаимопонимания с Россией. По словам Меркель, Берлин оказывает политическую и экономическую поддержку Украине.
Зампредседателя парламентской фракции Левой партии Зара Вагенкнехт обвинила правительство Германии в провале политики по урегулированию украинского конфликта. По ее словам, Меркель загнала Германию в новую холодную войну, которая угрожает миру в Европе. «Вы предупреждаете об опасности большого пожара, хотя вы - одна из тех, кто бегает с горящими спичками», - заявила один из лидеров немецкой Левой партии.