Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը մի քանի տարվա լճացումից եւ վերջնաժամկետի հետաձգումներից հետո հաստատել է իր պատմության մեջ առաջին գլոբալ առեւտրային գործարքը:
Գլոբալ համաձայնագրի շրջանակներում ԱՀԿ-ն մաքսային վերահսկողության եւ սահմանապահ ընթացակարգերի նոր ստանդարտներ է կիրառում: Համաձայնագրի կողմանկիցների նշում են, որ համաշխարհային առեւտրի ծավալները կարող են աճել շնորհիվ տրլն դոլարի հասնող գործարքի, իսկ համաշխարհային տնտեսությունում կարող է ստեղծվել մինչեւ 21 մլն նոր աշխատատեղ:
ԱՄՆ առեւտրային ներկայացուցիչ Մայքլ Ֆրոմանը հայտարարել է, որ համաձայնագիրը կարող է զգալիորեն կրճատել մաքսային օպերացիաների ժամանակն ու ծախսերը, եւ նպաստել թե հարուստ, թե աղքատ երկրների համար նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Բարեփոխումների փաթեթը համաձայնեցվել է նախորդ տարվա դեկտեմբերին Բալիում տեղի ունեցած ԱՀԿ նիստում:
Այս համաձայնագրի ընդունումը, ըստ պարբերականի, պետք է հանգստացնի փոքր երկրներին (ԱՀԿ անդամ 160 երկիր), քանի որ նրանցից շատերը մտավախություն ունեին կապված Հնդկաստանի կոշտ դիրքորոշման հետ, որը առաջընթաց չի տեսնում իր համար կարեւոր պարենի պաշարների ստեղծման մասին հարցում եւ կարող էր խոչընդոտներ ստեղծել գործարքի հաստատման ճանապարհին:

Всемирная торговая организация (ВТО) утвердила первую в своей истории глобальную торговую сделку после нескольких лет застоя, долгих месяцев тупика и отсрочки крайнего срока, следующего за 11-часовым возражением.
В рамках глобального соглашения, ВТО вводит новые стандарты для таможенного контроля и пограничных процедур. Сторонники соглашения говорят, что объем мировой торговли может увеличиться благодаря сделки на триллион долларов, а в мировой экономике будет создано до 21 миллиона новых рабочих мест.
Торговый представитель США Майкл Фроман заявил, что соглашение может существенно сократить время таможенных операций и расходов, и будет способствовать созданию новых возможностей как для богатых, так и бедных стран.
Пакет реформ, как уточняет агентство, был согласован на заседании ВТО в Бали в декабре прошлого года. Его принятие рассматривается как прогресс на пути к глобальным переговорам, фундамент которых должен быть заложен в июле 2015 года.
Агентство отмечает, что принятие данного соглашения, должно успокоить малые государства -160 членов ВТО, поскольку многие из них опасались жесткой позиции Индии, которая не видит прогресса в важном для себя вопросе о создании запасов продовольствия и могла бы создать препятствия на пути к утверждению сделки.