Թուրքական քաղաքական շրջանակներն առայժմ չեն արձագանքել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի՝ հունիսի 4-ին արած այն հայտարարությանը, թե հայ-թուրքական հարաբերություններում գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Թուրքիայում հրատարակվող «Ակոս» թերթի խմբագիր Արիս Նալչըն:
«Լուրը տվել են, բայց պետական առումով արձագանքներ չկան»,- նշեց հայազգի լրագրողը՝ համոզմունք հայտնելով, որ հավանաբար այս գիշեր արդեն որոշ մեկնաբանություններ կլինեն ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարության վերաբերյալ:
Արիս Նալչըն նաեւ կիսում է պետքարտուղարի այն կարծիքը, թե գնդակն այժմ գտնվում է Թուրքիայի դաշտում: «Հայաստանն իր բոլոր քայլերը կատարել է, եւ այժմ սպասում է Թուրքիային պատասխան քայլին»,- նշեց «Ակոսի» խմբագիրը:
Ըստ Նալչըի՝ Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունը որոշակի ճնշում է Թուրքիայի վրա: «Հարկավ որոշակի ճնշում է: Քանի որ ԱՄՆ-ի արտգործնախարարության կողմից նման հայտարարություն է եղել, բայց այժմ Թուրքիային այլ հարցեր են հուզում, քան հայ-թուրքական հարաբերությունները, եւ հավանաբար դա է պատճառը, որ անմիջապես պաշտոնական մակարդակով չարձագանքեցին Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությանը:

Политические круги Турции пока не отреагировали на заявление госсекретаря США Хиллари Клинтон, сделанное ею в Ереване, о том, что в армяно-турецких отношениях мяч находится на поле Турции. Об этом в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил редактор издающейся в Турции газеты «Акос» Арис Налчи.
«Новость дали, но на государственном уровне нет откликов»,– отметил журналист армянского происхождения, выразив убеждение, что, вероятно, этой ночью будут уже некоторые комментарии по поводу заявления госсекретаря США.
Арис Налчи тоже разделяет мнение госсекретаря о том, что мяч сейчас находится на поле Турции. «Армения сделала все свои шаги и теперь ждет ответных шагов Турции»,– отметил редактор «Акос».
По словам Налчи, заявление Хиллари Клинтон является неким давлением на Турцию. «Несомненно, это некое давление. Со стороны Министерства иностранных дел США прозвучало подобное заявление, но так как Турцию сейчас больше волнуют другие вопросы, чем армяно-турецкие отношения (в частности, обострение отношений с Израилем), вероятно, поэтому на официальном уровне сразу не отреагировали на заявление Хиллари Клинтон».