Թուրքական քաղաքական շրջանակներն առայժմ չեն արձագանքել ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի՝ հունիսի 4-ին արած այն հայտարարությանը, թե հայ-թուրքական հարաբերություններում գնդակը գտնվում է Թուրքիայի դաշտում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Թուրքիայում հրատարակվող «Ակոս» թերթի խմբագիր Արիս Նալչըն:
«Լուրը տվել են, բայց պետական առումով արձագանքներ չկան»,- նշեց հայազգի լրագրողը՝ համոզմունք հայտնելով, որ հավանաբար այս գիշեր արդեն որոշ մեկնաբանություններ կլինեն ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարության վերաբերյալ:
Արիս Նալչըն նաեւ կիսում է պետքարտուղարի այն կարծիքը, թե գնդակն այժմ գտնվում է Թուրքիայի դաշտում: «Հայաստանն իր բոլոր քայլերը կատարել է, եւ այժմ սպասում է Թուրքիային պատասխան քայլին»,- նշեց «Ակոսի» խմբագիրը:
Ըստ Նալչըի՝ Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունը որոշակի ճնշում է Թուրքիայի վրա: «Հարկավ որոշակի ճնշում է: Քանի որ ԱՄՆ-ի արտգործնախարարության կողմից նման հայտարարություն է եղել, բայց այժմ Թուրքիային այլ հարցեր են հուզում, քան հայ-թուրքական հարաբերությունները, եւ հավանաբար դա է պատճառը, որ անմիջապես պաշտոնական մակարդակով չարձագանքեցին Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությանը:

Turkey’s political circles have not responded yet to Hillary Clinton’s statement made in Yerevan, namely, that the ball is in Turkey’s court in the Armenian-Turkish relations, Aris Nalci, Editor of the bilingual Armenian-Turkish Agos newspaper told NEWS.am.
No official response has been reported, he said. Nalci pointed out comments are likely to appear tonight.
Aris Nalci shares Clinton’s opinion that the ball is in Turkey’s court. Armenia has made all the necessary moves and is presently waiting for Turkey’s response.
According to him, Hillary Clinton’s statement is a kind of pressure on Turkey. However, Turkey is more concerned over other issues, particularly the aggravation of relations with Israel rather than Armenian-Turkish relations. The Agos editor thinks may be the reason why no official response to Clinton’s statement has so far been reported.