Փարիզի Ժողովրդավարության եւ համագործակցության ինստիտուտում տեղի է ունեցել նախկին դիվանագետ, Կովկասում ԵԱՀԿ նախկին հատուկ ներկայացուցիչ Մորիս Բոննոյի «Դե ֆակտո պետություններ» գրքի շնորհանդեսը:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե միջոցառմանը ելույթով հանդես են եկել նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Պաղեստինի եւ Սոմալիլենդի` Ֆրանսիայում գործող ներկայացուցչությունների ղեկավարները, ինչպես նաեւ Մերձդնեստրի Գերագույն խորհրդի պատգամավորներից մեկը:
Իր ելույթում Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գեւորգյանը ներկայացրել է Արցախի անցած ուղին եւ երկրում տեղի ունեցող պետականաշինության գործընթացը:
Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը ոչ միայն դրական ազդեցություն կունենա երկրի առջեւ ծառացած հիմնախնդիրների լուծման գործում, այլ նաեւ կնպաստի տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը:

STEPANAKERT. – Presentation of the book “De Facto States” by former diplomat and former Special Representative of the OSCE in the Caucasus Maurice Bonnot took place on December 4 at the Paris Institute of Democracy and Cooperation.
Speeches were delivered at the event by heads of the Representations of the Nagorno-Karabakh Republic, Palestine and Somaliland in France, as well as by a Transdniestrian MP.
In his speech, Permanent Representative of the Nagorno-Karabakh Republic to France Hovhannes Gevorgyan presented Artsakh’s path and state-building in the country.
He stressed that the international recognition of the Nagorno-Karabakh Republic would not only have a positive impact on the solution of the problems facing the country, but would also contribute to the establishment of regional peace and stability.