Ֆինանսական շուկայի ներկա զարգացումները հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ եւ տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից: Այս մասին նշված է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունում:
«Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար:
Կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին եւ ձեռնարկում է բոլոր միջոցառումները՝ ֆինանսական համակարգի բնականոն գործունեությունն ապահովելու, ՀՀ տնտեսվարողների եւ քաղաքացիների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար: Բոլոր ավանդատուները պետք է վստահ լինեն, որ ՀՀ-ն ունի գործուն ավանդների երաշխավորման համակարգ, որ թե՛ կառավարությունը, թե՛ Կենտրոնական բանկը անում են եւ կանեն ամեն ինչ՝ քաղաքացիների ավանդների պաշտպանության համար:
Այսօր ժամը 14:00-ին Կենտրոնական բանկի խորհուրդը հանրությանը կտա մանրամասն պարզաբանումներ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաեւ իր միջազգային գործընկերների հետ, եւ վստահ է, որ համատեղ ջանքերով եւ սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները»:

YEREVAN. – The Prime Minister of Armenia, Hovik Abrahamyan, on Wednesday issued a statement in connection with the present-day financial market situation in the country.
“The current developments in the financial market are primarily due to the global and regional developments, which are not free from apparent speculative elements.
“In the case of such elemental developments of the global trends, the Government of Armenia continues to adhere to its policy of floating exchange rate, which is indispensable for keeping the economy away from long-term instability.
“The Government [also] supports the Central Bank efforts for [achieving] financial system stability [in the country].
“The Republic of Armenia has a productive [bank-]deposit-guarantee system.
“The government is also in constant touch with its international partners, and it is confident that we can ensure stability, both in the financial and the goods markets, including the ruling out of unjustified price hikes in consumer goods,” the Armenian PM’s statement specifically reads.