Ֆինանսական շուկայի ներկա զարգացումները հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ եւ տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից: Այս մասին նշված է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությունում:
«Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար:
Կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին եւ ձեռնարկում է բոլոր միջոցառումները՝ ֆինանսական համակարգի բնականոն գործունեությունն ապահովելու, ՀՀ տնտեսվարողների եւ քաղաքացիների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար: Բոլոր ավանդատուները պետք է վստահ լինեն, որ ՀՀ-ն ունի գործուն ավանդների երաշխավորման համակարգ, որ թե՛ կառավարությունը, թե՛ Կենտրոնական բանկը անում են եւ կանեն ամեն ինչ՝ քաղաքացիների ավանդների պաշտպանության համար:
Այսօր ժամը 14:00-ին Կենտրոնական բանկի խորհուրդը հանրությանը կտա մանրամասն պարզաբանումներ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաեւ իր միջազգային գործընկերների հետ, եւ վստահ է, որ համատեղ ջանքերով եւ սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները»:

Текущие процессы на финансовом рынке в основном обусловлены глобальными и региональными процессами, которые не лишены явных спекулятивных элементов. Заявление с таким содержанием распространил премьер-министр Армении Овик Абрамян.
«В условиях стихийного изменения глобальных тенденций Правительство Армении продолжает оставаться приверженным принятой им политике плавающего курса, что необходимо для того, чтобы уберечь экономику от долгосрочной нестабильности», – говорится в заявлении.
Премьер-министр подчеркнул, что Правительство поддерживает усилия Центрального банка по стабилизации финансовой системы и принимает все меры для обеспечения нормальной работы финансовой системы, а также для защиты прав и интересов хозяйствующих субъектов и граждан Армении. «Все вкладчики должны быть уверены в том, что у Армении есть действенная система гарантирования вкладов, что Правительство и Центральный банк делают и будут делать все для защиты вкладов граждан», – отметил он.
Овик Абрамян также сообщил, что Совет Центробанка сегодня даст разъяснения общественности по поводу сложившейся ситуации. «Правительство поддерживает постоянную связь также со своими международными партнерами и уверено в том, что совместными усилиями и на трезвую голову мы можем обеспечить стабильность и на финансовых, и на товарных рынках, исключая необоснованное подорожание потребительских товаров», – говорится в заявлении премьер-министра Армении.