Շատերը աշխատանքի որոնումը հաճելի գործընթաց չեն համարում: Սակայն դրանում անձնական աճի հնարավորություն տեսնող մարդիկ առավել հաճախ են գտնում իրենց երազանքների աշխատանքը, բացահայտել են Միսուրիի եւ Լեհայսկու համալսարանների հետազոտողները:
Հետազոտությանը աշխատանք փնտրող ավելի քան 120 մարդ է մասնակցել: Կյանքի ցանկացած իրավիճակում սովորելու հակում ունեցողները, փորձ ձեռքբերելու նպատակ ունեցողները ավելի հաճախ են հասել իրենց նպատակին:
Ինչ-որ բան սովորելու ցանկություն ունեցող մասնակիցները որոնումների գործընթացում անհաջողության դեպքում ավելի շատ ջանքեր են գործադրում: Բացի այդ, եթե որոնումները հաջող ելք են ունեցել, ապա ամեն ինչից դասեր քաղող մարդիկ նախկինի պես են ջանացել,կամ էլ ավելի ուժեղ: Իսկ նման ձգտում չունեցող կամավորների մոտ արտադրողականությունը, հակառակը, իջել է, հաղորդում է Meddaily-ն՝ վկայակոչելով Psych Centraլ-ին:
Հետազոտողները նշում են, որ յուրաքանչուր մարդ կարող է այդպիսի նպատակ դնել իր առջեւ: Նոր փորձ ձեռք բերել ցանկացող մարդիկ ավելի լավ են հաղթահարում սթրեսը: Իսկ աշխատանքի փնտրտուքներում հաջողություններ չունեցողները պետք է հասկանան, որ դա այդքան էլ վատ չէ: Դա նրանց թույլ է տալիս դասեր քաղել եւ որոշել հաջորդ անգամ ինչպես գործել:

Многие не считают поиск работы приятным процессом. Однако те люди, которые видят в нем возможность для личностного роста, чаще находят работу своей мечты, выяснили исследователи из Университета Миссури и Лехайского университета.
В исследовании приняли участие около 120 человек, искавших работу. Люди, которые привыкли учиться в любой жизненной ситуации, или те, чьей целью было получение нового опыта, чаще добивались своего.
Участники, желавшие чему-то научиться, в случае неудачи прикладывали больше усилий к процессу поиска. Кроме того, если поиски протекали успешно, те, кто привык из всего извлекать уроки, старались так же, как раньше, или еще сильнее. У добровольцев, которые к этому не стремились, продуктивность, наоборот, снижалась, сообщает Meddaily со ссылкой на Psych Central.
Исследователи отмечают, что такую цель может поставить перед собой любой человек. Люди, желающие получить новый опыт, лучше справляются со стрессом. Он их мотивирует. Соискателям следует понимать, что неудачи в процессе поиска работы - это не так уж и плохо. Они позволяют извлечь урок и решить, как поступить в следующий раз.