ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր՝ հունվարի 27-ին, իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին, տեղեկացնում է նախագահի գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպան Նովակովսկուն եւ մաղթել հաջողություններ` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Հանդիպմանը երկուստեք գոհունակությամբ է ընդգծվել, որ հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների պատմական բարեկամության վրա, եւ քաղաքական երկխոսության ներկայիս բարձր մակարդակը միանգամայն համապատասխանում է հայ եւ լեհ ժողովուրդների ցանկություններին:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, պարբերական քաղաքական խորհրդատվությունները, մշակութային ակտիվ փոխանակումները թույլ են տալիս տնտեսական ոլորտում աստիճանաբար, բայց վստահորեն մեծացնել առեւտրաշրջանառության ծավալներն ու ընդլայնել փոխգործակցության ոլորտները, որտեղ, նրանց համոզմամբ, զգալի ներուժ կա:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նորանշանակ դեսպանն իր գործունեությամբ նոր շունչ կհաղորդի հայ-լեհական հարաբերություններին՝ ավելի ակտիվացնելով երկկողմ տնտեսական կապերը, դրանք համապատասխանեցնելով քաղաքական հարաբերությունների ներկայիս բարձր մակարդակին:
Հանրապետության նախագահը եւ Լեհաստանի դեսպանն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին եւ համագործակցության զարգացմանը: Դեսպան Եժի Նովակովսկու հավաստմամբ, Լեհաստանը պատրաստակամ է իր աջակցությամբ նպաստել այդ հարաբերությունների զարգացմանը:

Новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Республики Польша в Республике Армения Ежи Новаковский 27 января вручил свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, Серж Саргсян поздравил посла и пожелал успехов в его дипломатической миссии в стране. На встрече обе стороны с удовлетворением отметили, что армяно-польские межгосударственные отношения основаны на исторической дружбе двух народов, и нынешний высокий уровень политического диалога в полной мере соответствует желаниям армянского и польского народов.
Собеседники сошлись во мнении в том, что взаимные визиты на высоком уровне, периодические политические консультации, активные культурные обмены дают возможность постепенно, но уверенно увеличивать торговый оборот между двумя странами и расширять сферы сотрудничества, в чем, по их убеждению, есть значительный потенциал.
Серж Саргсян выразил надежду, что новоназначенный посол придаст новый импульс армяно-польским отношениям, еще больше активизируя экономические связи двух стран и приводя их в соответствие с нынешним высоким уровнем политических отношений.
Президент Армении и посол Польши коснулись также отношений Армения – Евросоюз и развития сотрудничества. По словам посла Ежи Новаковского, Польша готова своей поддержкой способствовать развитию этих отношений.