Alibaba ընկերության հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջեք Մայի կարողությունը նվազել է 1,4 մլրդ դոլարով՝ հասնելով 26,3 մլրդ դոլարի՝ իր ընկերության բաժնետոմսերի գնի անկման հետեւանքով: Այս մասին գրում է Bloomberg-ը:
Այսպիսով, Ման կորցրել է Չինաստանի ամենահարուստ մարդու տիտղոսը՝ տեղափոխվելով երկրորդ հորիզոնական:
Առաջին տեղում հայտնվել է Վան Ցզյանպինը, ում կարողությունը 400 մլն դոլարով ավելին է, քան Alibaba-ի հիմնադրինը: Վանը Wanda Cinema Line կորպորացիայի սեփականատերն է:
Հունվարի 29-ին Alibaba-ն ներկայացրել է իր առաջին հրապարակային ֆինանսական հաշվետվությունը: Ընկերության զուտ շահույթը ընթացիկ եռամսյակում կազմել է 964 մլն դոլար՝ նվազելով 28 տոկոսով:
Նման արդյունքը չի արդարացրել վերլուծաբանների սպասումները: Բաժնետոմսերի գների անկման հետեւանքով Alibaba-ն կորցրել է իր շուկայական կապիտալիզացիան մոտ 25 մլրդ դոլարով, հաղորդում է Lenta.ru-ն:
Ման Չինաստանի ամենահարուստ մարդն է դարձել 2014-ի սեպտեմբերին Նյու Յորքի բորսայում ռեկորդային IPO-ից հետո, որտեղ Alibaba-ն մոտ 25 մլրդ դոլար էր ստացել:

Состояние основателя и председателя совета директоров Alibaba Джека Ма снизилось на $1,4 миллиарда, до $26,3 миллиарда после падения акций его компании. Об этом сообщает Bloomberg. Таким образом, Ма утратил статус самого богатого человека Китая, переместившись на вторую строчку.
Его место занял магнат Ван Цзяньлинь, чье состояние на $400 миллионов больше, чем у основателя Alibaba. Ван владеет корпорацией Wanda Cinema Line.
29 января Alibaba представила свой первый публичный финансовый отчет. Чистая прибыль компании за минувший квартал составила $964 миллиона, снизившись на 28%. Такой результат не оправдал ожидания аналитиков: акции компании упали. Обвал акций стоил Alibaba около $25 миллиардов рыночной капитализации, сообщает Lenta.ru.
Ма стал самым богатым человеком Китая после рекордного IPO на Нью-Йоркской бирже в сентябре 2014 года, где Alibaba привлекла около $25 миллиардов.