«Ինտեր ՌԱՕ» ԲԲԸ-ն կդիմի Հայաստանի  նախագահ Սերժ Սարգսյանին «Հայաստանի էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ի պարտքերի վերակազմավորման համաձայնագրի խնդրանքով։ Այս մասին փետրվարի 25-ին Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստին հայտարարել է «Էլեկտրացանցերի» գործադիր տնօրեն Եվգենի Բիբինը։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում է գտնվում «Ինտեր ՌԱՕ»-ի աշխատանքային խումբը, որը ուսումնասիրում է ձեռնարկությունում տիրող իրավիճակը։
«Ներկայումս մենք վարկեր վերցնելու ու հետագա կայունություն ապահովելու հարցի հետ կապված խնդիրներ ունենք։ Մենք ենթադրում ենք, որ 3 շաբաթվա ընթացքում «Ինտեր ՌԱՕ»-ի նախագահ Բորիս Կովալչուկի եւ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպման համար համապատասխան փաստաթուղթ կպատրաստվի։ Հուսամ, կստորագրվի համաձայնագիր, որը թույլ կտա հարաբերություններ հաստատել բանկային ոլորտի հետ եւ հասնել վարկերի վերակազմավորմանը»,- հայտարարել է Բիբինը։
Հիշեցնենք, որ արտադրող կայաններին «Էլեկտրացանցեր»-ի ունեցած պարտքը վերջին 2 տարվա ընթացքում հասել է 13 մլրդ դրամի։

ОАО «Интер РАО» обратится к президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой соглашения о реструктуризации задолженностей ЗАО «Электросети Армении». Об этом заявил на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг Армении 25 февраля гендиректор «Электросетей» Евгений Бибин. Сейчас, напомнил он, в Армении находится рабочая группа «Интер РАО» (материнской компании «Электросетей» – ред.), которая изучает ситуацию.
«В настоящее время у нас возникли проблемы с привлечением кредитов и выходом на дальнейшую устойчивость. Мы предполагаем, что за 3 недели будет подготовлен документ для встречи главы «Интер РАО» Бориса Ковальчука с президентом Армении Сержем Саргсяном. Надеюсь, будет подписано соглашение, которое позволит выстраивать отношения с банковской сферой и добиться реструктуризации кредитов», - отметил  Бибин.
Напомним, что задолженность «Электросетей» перед генерирующими компаниями за последние 2 года достигла 13 млрд. драмов (по текущему курсу $27,16 млн.).
ЗАО «Электросети Армении» – оператор распределительной сети электроэнергии республики  напряжением 110 кВ и ниже. Компания является  крупнейшим работодателем и одним из крупнейших налогоплательщиков республики.