Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում վերսկսվել է Մոսկվայում տնային կալանքի տակ գտնվող հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի հովանավորած՝ Սուվորովի եւ Մադաթովի անվան ռազմական ակադեմիայի շինարարությունը: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Վանքի գյուղապետ Անդրեյ Սարգսյանը:
Նա հայտնեց, որ շենքի առաջին հարկն արդեն պատրաստ է:
«Հիմա երկրորդ հարկն է կառուցվում, շինարարությունն ընթանում է լայն թափով, բայց դժվար թե այն այս տարի շահագործվի»,- ասաց գյուղապետը՝ նշելով, որ ընթացքին հետեւում են Հայրապետյանի եղբայրն ու եղբորորդին:
Հիշեցնենք, որ Հայրապետյանի կալանավորվելուց հետո որոշ ժամանակ ակադեմիայի շինարարությունը կասեցվել էր:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ 2014թ.-ի հուլիսի 24-ին Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեն հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրել ՌԴ քրեական օրենսգրքի 160-րդ (յուրացում կամ վատնում) եւ 174-րդ (անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված միջոցների լվացում) հոդվածներով: Սեպտեմբերի 12-ին Լեւոն Հայրապետյանին եւս մեկ մեղադրանք է առաջադրվել մեքենայության հոդվածով: Հոկտեմբերի 3-ին Մոսկվայի Բասմանի դատարանը փոխել է «Բաշնեֆտի» գործի ֆիգուրանտ, հայտնի հայ գործարար Լեւոն Հայրապետյանի խափանման միջոցը՝ կալանավորումը փոխարինելով տնային կալանքով: Դեկտեմբերին դատարանը եւս 4 ամսով երկարացրել է Հայրապետյանի կալանքի ժամկետը:

The construction of the military academy, which is named after legendary Armenian Generals Suvorov and Madatov, and whose construction is sponsored by businessman Levon Hayrapetyan who is under house arrest in Moscow, has resumed in Vank village of the Nagorno-Karabakh Republic.
Vank prefect Andrey Sargsyan told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am. He also informed that the first floor of the building is ready.
“Now the second floor is being built. The construction is in full swing, but it is unlikely that it will be put into operation this year,” the prefect added noting that Hayrapetyan’s brother and nephew are following the process.
The construction of the military college had halted for some time after Hayrapetyan’s arrest.
Levon Hayrapetyan was detained in a Moscow airport on July 15, 2014, and subsequently arrested. On July 24 of the same year, the Russian Federation Investigation Committee brought two criminal charges against him: embezzlement or misuse, and money laundering. On September 12, 2014, the Russian-Armenian businessman was charged with fraud, too. On October 3 of the same year, however, a Moscow district court ruled in favor of releasing Hayrapetyan from prison and placing him under house arrest. Even though Levon Hayrapetyan has health problems, he was kept in prison for a long time. On December 10, 2014, Hayrapetyan’s pre-trial detention period was extended for four more months, until April 15 of the current year.