ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ մարտի 20-ին, ընդունել է Մաքսային միության անդամ երկրների մաքսային ծառայությունների միավորված խորհրդի 14-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով Երեւան ժամանած մաքսային կառույցների ղեկավարներին:
Հանդիպմանը ներկա են գտնվել Հայաստանի ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովը, Բելառուսի մաքսային պետական կոմիտեի նախագահ Յուրի Սենկոն, Ղազախստանի պետեկամուտների կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Գոսման Ամրինը, Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մաքսային համագործակցության կոլեգիայի անդամ (նախարար) Վլադիմիր Գոշինը, ինչպես նաեւ Ղրղզստանի մաքսային ծառայության ղեկավար Ադամկուլ Ժունուսովը եւ Տաջիկստանի մաքսային ծառայության պետի 1-ին տեղակալ Նեգմատ Ռախմատովը, ովքեր երեւանյան նիստին մասնակցում են դիտորդի կարգավիճակով:
Նախագահը ողջունել է հյուրերին եւ հույս հայտնել, որ ԵՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարների նման ձեւաչափով առաջին հանդիպումը կնշանավորվի իր արդյունավետությամբ, եւ նիստի օրակարգում ներառված հարցերի կառուցողական մթնոլորտում քննարկումները կօժանդակեն մաքսային ծառայությունների առավել ներդաշնակ համագործակցությանն ու կբարձրացնեն Եվրասիական տնտեսական միության գործունեության արդյունավետությունը: Նախագահը երեւանյան նիստի աշխատանքներին մաղթել է հաջողություն:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահը ՌԴ դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովին պարգեւատրել է Բարեկամության շքանշանով՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ տնտեսական կապերի զարգացման, ինչպես նաեւ ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար:
ԵՏՄ անդամ երկրների մաքսային կառույցների ղեկավարները շնորհակալություն են հայտնել կոլեգիայի նիստը Երեւանում անցկացնելու պատրաստակամության եւ այն բարձր մակարդակով նախապատրաստելու համար: Նրանք Հանրապետության Նախագահին վստահեցրել են, որ իրենց ղեկավարած կառույցները պատրաստ են իրականացնելու Միության անդամ երկրների ղեկավարների կողմից իրենց առջեւ դրված խնդիրները՝ նպաստելով Միության ամրապնդմանն ու զարգացմանը:

Президент Армении Серж Саргсян 20 марта принял глав таможенных структур стран – членов Таможенного союза, прибывших в Ереван для участия в 14-ом заседании Объединенной коллегии таможенных служб государств – членов Таможенного союза.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, на встрече присутствовали министр финансов Армении Гагик Хачатрян, глава Федеральной таможенной службы РФ Андрей Бельянинов, председатель Государственного таможенного комитета Беларуси Юрий Сенько, заместитель председателя Комитета государственных доходов Казахстана Госман Амрин, член Коллегии (министр) по таможенному сотрудничеству Евразийской экономической комиссии Владимир Гошин, а также председатель Государственной таможенной службы Кыргызстана Адамкул Жунусов и первый заместитель начальника Таможенной службы Таджикистана Негмат Рахматов, которые принимают участие в ереванском заседании в качестве наблюдателей.
Президент Армении выразил надежду, что первая встреча глав таможенных структур стран – членов ЕАЭС в таком формате будет эффективной, а обсуждение включенных в повестку вопросов в конструктивной атмосфере поспособствует более гармоничному сотрудничеству таможенных служб и повысит эффективность сотрудничества в Евразийском экономическом союзе.
На встрече Серж Саргсян наградил руководителя Федеральной таможенной службы России Андрея Бельянинова Орденом дружбы за вклад в развитие экономических связей между Республикой Армения и Российской Федерацией, а также за вклад в укрепление дружбы народов.
Главы таможенных структур стран – членов ЕАЭС выразили благодарность за готовность к проведению заседания коллегии в Ереване и за его подготовку на высоком уровне. Они заверили президента Армении в том, что возглавляемые ими структуры готовы выполнить задачи, поставленные перед ними главами стран – членов Союза, способствуя укреплению и развитию ЕАЭС.