Ադրբեջանին զենքի 85%-ը Ռուսաստանն է վաճառում: Այս մասին մարտի 20-ին Երեւանում կայացած ԵՄ-Հայաստան միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտարարեց ընդդիմադիր պատգամավոր, Հայաստանի ԱԳ նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Նա մեջբերեց Խաղաղության հետազոտության Ստոքհոլմի միջազգային ինստիտուտի (SIPRI) զեկույցը ռազմական ծախսերի, այդ թվում՝ 2010-2014 թ.թ. Ադրբեջանի կողմից զենքի ներկրման մասին: Զեկույցի համաձայն, նախորդ քառամյակի համեմատ, Ադրբեջանը 3.5 անգամ ավելացրել է զենքի ձեռքբերումը:
Արզումանյանի խոսքով, մտահոգում է այն, որ, նույն զեկույցի համաձայն, զենքի 85%-ը ձեռք է բերվում Ռուսաստանից՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրից: Որպես միջնորդ, այն պարտավոր է զերծ մնալ հակամարտող կողմերից որեւէ մեկին զենք մատակարարելուց: Ադրբեջանը վերջին մեկ տարվա ընթացքում կտրուկ սրել է իրավիճակը՝ ավելի հաճախակի խախտելով հրադադարի ռեժիմը: Իսկ գնդակոծությունների թիրախում, այդ թվում՝ ծանր զինտեխնիկայից, հաճախ քաղաքացիական օբյեկտներ են լինում:
«Այս քաղաքականությունը հանգեցրեց բոլոր երեք կողմերից աննախադեպ թվով զոհերի»,- հայտարարեց Արզումանյանը՝ նկատի ունենալով Արցախի Հանրապետությունը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը:
Ցավոք, ըստ նրա, վերջին տարվա ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունները մեծ հույսեր չեն ներշնչում: Ադրբեջանը շարունակում է խափանել խաղաղության բանակցությունները:

YEREVAN. – Azerbaijan gets  85 percent of weapons from Russia, opposition MP and former Foreign Minister Alexander Arzumanyan said during the meeting of EU-Armenian Parliamentary Cooperation Committee.
As a proof he cited the reported issues by Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) about military expenditures, including Azerbaijan's import of weapons from 2010 to 2014. According to the report, Azerbaijan has increased the purchase of weapons 3.5 times.
Arzumanyan said it is very much concerning that, according to this report, 85 percent of weapons are purchased from Russia, the co-chairing state of the OSCE Minsk Group. As a mediator, Russia is obliged to refrain from supplying weapons to the parties. Azerbaijan has increased the frequency of ceasefire violation cases, and civilian objects often become a target.
“This policy has brought to unprecedented number of victims among the three parties,” Arzumanyan said pointing to Armenia, Azerbaijan and Nagorno-Karabakh.
Unfortunately, the recent developments do not pin hopes, and Azerbaijan continues undermining peace talks.