Ապրիլի 24-ի նախաշեմին Ադրբեջանը կփորձի ծառայություն մատուցել Թուրքիային՝ սահմանային միջադեպերի տեսքով։ Այս մասին մարտի 21-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թեւան Պողոսյանը։
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած դիվերսիայի վերջին դեպքին՝ պատգամավորը հայտարարել է, որ 18-19 տարեկան հայ զինվորները առաջին անգամ չեն ապացուցում, որ ոչնչով չեն զիջում Թուրքիայում պատրաստություն անցած ադրբեջանական պրոֆեսիոնալ զինվորականներին։ Թեւան Պողոսյանը հույս է հայտնել, որ կգա այն օրը, երբ առաջնային գծում մարդկանց փոխարեն հատուկ մշակած սարքավորումներ կլինեն։
«Հայկական բանակը լիովին կատարում է իր առջեւ դրված խնդիրները»,- հայտարարել է պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 19-ին՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատի ուժեղացված խումբը հարձակում է ձեռնարկել հյուսիսային (Գյուլիստանի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերի վրա: Շուրջ երկու ժամ տեւած մարտական գործողության արդյունքում դիրքապահ անձնակազմը եւ օգնության հասած ուժերը ստիպել են հակառակորդին փախուստի դիմել, այնուհետեւ հետապնդելով վերջիններիս՝ ամբողջությամբ ոչնչացրել են առնվազն 12 հոգանոց խմբին  իրենց դիրքերի մատույցներում:
Ցավոք, հակառակորդին դիմագրավելու ժամանակ արիաբար զոհվել են ՊԲ զինծառայողներ Հակոբ Գագիկի Խաչատրյանը (1996թ.), Էդուարդ Գագիկի Հայրապետյանը (1995թ.) եւ Արշակ Կարենի Հարությունյանը (1995թ.), Պաշտպանության բանակի եւս 4 զինծառայողներ վիրավորվել են:

В преддверии 24 апреля Азербайджан будет пытаться оказать услугу Турции, прибегая к провокациям на границе. Об этом на пресс-конференции 21 марта заявил секретарь парламентской фракции партии «Наследие» Теван Погосян.
Коснувшись последней попытки диверсии с азербайджанской стороны, депутат заметил, что не в первый раз армянские военнослужащие 18-19 лет доказывают, что ничем не уступают азербайджанским профессиональным военным, переподготовленным в Турции. Теван Погосян выразил надежду, что придет день, когда вместо человека на передовой линии будет установлена специально разработанная техника. Армянская армия, одновременно добавил депутат, полностью выполняет поставленные перед собой задачи.
Напомним, что 19 марта около 08:30 отряд специального назначения ВС Азербайджана предпринял нападение на северном направлении (Гюлистан) Армии обороны НКР. В результате продлившихся около 2 часов боевых действий противник был обращен в бегство. Преследуя противника, армянская сторона полностью ликвидировала одну из групп. К сожалению, в ходе противодействия противнику погибли военнослужащие Армии обороны НКР Акоп Хачатрян (1996 года рождения), Эдуард Айрапетян (1995 года рождения) и Аршак Арутюнян (1995 года рождения). Еще 4 солдат ранены. По данным армянской стороны, во время предпринятой Азербайджаном диверсии 19 марта уничтожены, по меньшей мере, 12 азербайджанских военнослужащих.