Վստահությամբ կարելի է ասել, որ 2016 թվականին Հայաստանը կընդունի Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ իտալական խոշորագույն Rai հեռուստառադիոընկերությանը տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով ԱՊՀ հարցերով հայտնի մեկնաբար Մարկ Իննարոյի հարցին:
«Ես վստահ եմ, որ հաջորդ տարի մենք կընդունենք Ֆրանցիսկոս Պապին: Երբ ես վերջին անգամ հանդիպեցի նրա հետ, նա ասաց. «Ես սրտիս կանչով կկատարեմ այց այցը»,-հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Իտալիայում: Այսօր նա Իտալիայի Նեապոլ քաղաքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում ներկա է գտնվել Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ կարդինալ Սեպեի կողմից մատուցված եկեղեցական արարողությանն ու Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի՝ Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակ խաչքարի բացման եւ օծման արարողությանը:
Ապրիլի 12-ին Հռոմի Պապը պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որն ուղիղ կհեռարձակվի:

С уверенностью можно сказать, что в 2016 г Армения будет принимать Папу Римского Франциска. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью крупнейшей итальянской телерадиокомпании Rai, отвечая на вопросы известного обозревателя по СНГ Марка Иннаро.
«Уверен, что в будущем году мы будем принимать Папу Римского Франциска. Когда я встретился с ним в последний раз, он сказал мне: «Я совершу этот визит по зову моего сердца», - заявил президент Армении.
Напомним, что в настоящее время президент находится с официальным визитом в Италии. Сегодня он присутствовал на освящении хачкара, установленного в монастыре Св. Григория Просветителя в Неаполе. А 12 апреля Папа римский Франциск проведет богослужение в память жертв Геноцида армян.