Վստահությամբ կարելի է ասել, որ 2016 թվականին Հայաստանը կընդունի Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապին: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ իտալական խոշորագույն Rai հեռուստառադիոընկերությանը տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով ԱՊՀ հարցերով հայտնի մեկնաբար Մարկ Իննարոյի հարցին:
«Ես վստահ եմ, որ հաջորդ տարի մենք կընդունենք Ֆրանցիսկոս Պապին: Երբ ես վերջին անգամ հանդիպեցի նրա հետ, նա ասաց. «Ես սրտիս կանչով կկատարեմ այց այցը»,-հայտարարել է ՀՀ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով գտնվում է Իտալիայում: Այսօր նա Իտալիայի Նեապոլ քաղաքի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում ներկա է գտնվել Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի եւ կարդինալ Սեպեի կողմից մատուցված եկեղեցական արարողությանն ու Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշակոթողի՝ Ջուղայի խաչքարերից մեկի կրկնօրինակ խաչքարի բացման եւ օծման արարողությանը:
Ապրիլի 12-ին Հռոմի Պապը պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որն ուղիղ կհեռարձակվի:

We can confidently say that in 2016 Armenia will receive Pope Francis, Armenia’s President Serzh Sargsyan stated in the interview with the largest Italian radio television company Rai, responding to the questions of the famous CIS observer Marc Innaro.
“I’m sure we’ll receive Pope Francis next year. During our last meeting he told me he would carry out that visit by the call of his heart,” the President said.
Currently, Armenia’s President is on an official trip to Italy. Today he took part in the dedication of cross-stone in the Monastery of San Gregoro Armeno, Naples. Pope Francis will serve liturgy in memory of the victims of the Armenian Genocide on April 12.