ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Իրինա Բոկովան դատապարտել է Իրաքում հնագույն Նիմրուդ քաղաքի ոչնչացումը: Հնագիտական հուշարձանի ավերման կադրերը տարածվել են սոցիալական ցանցերում:
«Ես դատապարտում եմ այդ ավերիչ, բարբարոսական հարձակումը, որը խորացնում է տեղի ունեցածի սարսափը: ԱՅն հաստատում է, որ ահաբեկիչներն ավերում են ոչ միայն արձաններն ու քանդակները: Մուրճերի եւ պայթուցիկների օգնությամբ նրանք քանդում են ամբողջ քաղաքը՝ նպատակ ունենալով երկրի երեսից ջնջել Իրաքի ժողովրդի պատմության բոլոր հետքերը»,- հայտարարել է Իրինա Բոկովան:
«Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի պայքարենք այդ չարիքի դեմ եւ արձանագրենք տեղի ունեցածը՝ նպատակ ունենալով գտնել մեղավորներին եւ պատասխանատվության ենթարկել նրանց»,- հավելել է Բոկովան:
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն սատարում է բոլոր նրանց, ովքեր ուժերն են համախմբում՝ բացատրելու, թե ինչու է այդքան կարեւոր մշակութային ժառանգությունը եւ ինչու ոչինչ չի կարող արդարացնել դրա ոչնչացումը: Քաղաքական եւ կրոնական առաջնորդներին, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակությանն առաջարկում եմ միանալ վերջերս մեկնարկած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի #Unite4Heritage արշավին եւ հանդես գալ այդ հանցագործությունների դեմ՝ օգտագործելով հասանելի բոլոր միջոցները»,- հայտարարել է Իրինա Բոկովան:
Անցյալ հանգստյան օրերին տարածված տեսանյութը վկայում է Աշշուր-նացիր-ապալ II-ի պալատի հյուսիս-արեւմտյան հատվածի, ինչպես նաեւ նեոասորական դարաշրջանի քարե քանդակների ամբողջական ոչնչացման մասին: Մոսուլից 32 կմ դեպի հարավ տեղակայված ամրոցը կառուցվել է մ.թ.ա. 879 թվականին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն սերտորեն համագործակցում է Իրաքի եւ հարեւան երկրների կառավարությունների, ինչպես նաեւ գործընկերների լայն շրջանակի հետ՝ հազարամյակների ժառանգությունը պահպանելու համար:

Генеральный директор ЮНЕСКО Ирина Бокова выступила с осуждением дальнейшего уничтожения древнего города Нимруд в Ираке. Видео кадры разрушения археологического памятника были распространены в социальных сетях.
«Я осуждаю это разрушительное варварское нападение, усугубляющее ужас от происходящего. Оно является подтверждением того, что террористы разрушают не только статуи и барельефы. С помощью кувалд и взрывчатки они уничтожают сам город с твердым намерением стереть с лица земли все следы истории народа Ирака», - заявила Ирина Бокова.
Генеральный директор выразила свою солидарность с народом и правительством Ирака и подчеркнула, что ЮНЕСКО осуществляет деятельность по защите наследия и координации усилий международного сообщества в борьбе против незаконного оборота культурных ценностей: «Преднамеренное разрушение культурного наследия является военным преступлением», - заявила г-жа Бокова. «Мы сделаем все возможное, чтобы бороться с этим злом и задокументировать происходящие события, с целью найти виновных и привлечь их к ответственности». «На пропаганду и ненависть, которые лежат в основе этих действий и циркулируют в Интернете, необходимо ответить распространением идей мира и знанием истории. ЮНЕСКО поддерживает всех тех, кто мобилизует усилия, чтобы объяснить, почему культурное наследие столь важно и почему ничто не может оправдать его разрушение. Эти слова должны быть услышаны, и я предлагаю политическим и религиозным лидерам, а также всему гражданскому обществу поддержать недавно стартовавшую кампанию ЮНЕСКО  #Unite4Heritage и высказываться против этих преступлений, используя все доступные каналы», - заявила Бокова.
ЮНЕСКО выступила с осуждением разрушения Нимруда 6 марта. Видео, обнародованное в прошлые выходные, свидетельствует о полном разрушении северо-западной части дворца Ашшур-нацир-апала II, а также каменных скульптур нео-ассирийской эры. Дворец, расположенный в 32 километрах к югу от Мосула, был построен в 879 году до н.э. в эпоху, когда город Нимруд назывался Калху и являлся столицей Ассирийской империи.
ЮНЕСКО тесно сотрудничает с правительством Ирака и соседних стран, а также с широким кругом других партнеров по охране тысячелетнего наследия.