Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին Եվրոպայի մշակույթային ժառանգության ամենահայտնի մրցանակին է արժանացել։
Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝  Եվրահանձնաժողովը եւ Europa Nostra-ն հայտնել են «Եվրամիության մշակույթային ժառանգություն» մրցանակի տերերի անունները։
«Եվրամիության մշակույթային ժառանգություն»  մրցանակը Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցուն է հանձնվել «պահպանություն»  խորագրում։ Մրցանակի հանձնման ժամանակ նշվել է, որ մրցանակի հանձմանը նպաստել է այն, որ Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու վերականգնմանը աջակցել են տեղական իշխանությունները, տեղի բնակչությունը եւ հայ համայնքը։
Նշենք, որ Մերձավոր Արեւելքի ամենամեծ եկեղեցիներից մեկի՝ Սուրբ Կիրակոսի վերաբացումն ու օծումը տեղի է ունեցել 2011- հոկտեմբերի 22-ին, իսկ առաջին պատարագը մեկ օր անց՝ հոկտեմբերի 23-ին:
Սուրբ Կիրակոսի վերանորոգումը իրականացվել է դիարբեքիրցի հայերի եւ Դիարբեքիրի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

The Surp (Holy) Giragos Armenian Church of Diyarbakir, Turkey, has received a prestigious European award.
The European Commission and Europa Nostra have announced the recipients of the European Union Prize for Cultural Heritage, reported the Demokrathaber website of Turkey.
The award was given to the Armenian church in the “protection” category.
It was noted that the fact that the local authorities, the local population, and the Armenian community had assisted in the restoration of this church had become a contributing factor for receiving this prize.
To note, the Surp Giragos Church, which is one of the largest churches in the Middle East, has reopened as a church.