Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցին Եվրոպայի մշակույթային ժառանգության ամենահայտնի մրցանակին է արժանացել։
Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝  Եվրահանձնաժողովը եւ Europa Nostra-ն հայտնել են «Եվրամիության մշակույթային ժառանգություն» մրցանակի տերերի անունները։
«Եվրամիության մշակույթային ժառանգություն»  մրցանակը Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցուն է հանձնվել «պահպանություն»  խորագրում։ Մրցանակի հանձնման ժամանակ նշվել է, որ մրցանակի հանձմանը նպաստել է այն, որ Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու վերականգնմանը աջակցել են տեղական իշխանությունները, տեղի բնակչությունը եւ հայ համայնքը։
Նշենք, որ Մերձավոր Արեւելքի ամենամեծ եկեղեցիներից մեկի՝ Սուրբ Կիրակոսի վերաբացումն ու օծումը տեղի է ունեցել 2011- հոկտեմբերի 22-ին, իսկ առաջին պատարագը մեկ օր անց՝ հոկտեմբերի 23-ին:
Սուրբ Կիրակոսի վերանորոգումը իրականացվել է դիարբեքիրցի հայերի եւ Դիարբեքիրի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

Армянская церковь Сурб Киракос в Диарбекире удостоилась самого известного приза культурного наследия Европы.
Как передает турецкий сайт Demokrathaber, Европейская комиссия и Europa Nostra сообщили имена владельцев приза «Культурное наследие Европейского Союза». Отмеченный приз был вручен армянской церкви Сурб Киракос в Диарбекире в номинации «сохранение». Было отмечено, что вручению приза способствовало то, что восстановлению церкви Сурб Киракос содействовали местные власти, местные жители и армянская община.
Отметим, что освящение и открытие после восстановления одной из самых больших церквей на Ближнем Востоке, церкви Сурб Киракос, состоялось 22 октября 2011 года, а первая литургия – 23 октября.