Թուրքական մամուլն արագ է արձագանքել Եվրախորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունմանը՝ համարելով հերթական շոկը Թուրքիայի համար։
Թուրքական Cumhuriyet-ը գրել է, որ Եվրախորհրդարանում կարեւոր քվեարկությունից առաջ Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Անտոնիո Տայանին հայտարարել էր, որ Էրդողանը փոխել է եվրոպական ուղեգիծը եւ պանարաբական լիդեր է դարձել։
Թուրքական Analiz merkezi կայքը, Եվրախորհրդարանի որոշման մասին լուրը վերնագրել է. «Շոկային նորություն Թուրքիայի համար»։
SGKrehber-ի վերնագիրն է. «Եվրախորհրդարանի հայկական բանաձեւում շոկային զարգացում»։
Թուրքական Haberkibris կայքում հիշյալ լուրի համար օգտագործել են «Եվրախորհրդարանից Թուրքիայի համար շոկ» վերնագիրը։
Հիշյալ լուրը գրել են բոլոր թուրքական լրատվամիջոցները եւ հիմնականում ներկայացնում էին որպես անսպասելի եւ շոկային իրադարձություն Թուրքիայի համար։

Турецкая пресса быстро отреагировала на принятие Европарламентом резолюции относительно Геноцида армян, посчитав это очередным шоком для Турции.
Как пишет турецкая газета Cumhuriyet, перед важным голосованием вице-председатель Европарламента Антонио Таяни заявил, что Эрдоган поменял европейский курс и стал панарабийским лидером.
Турецкий сайт Analiz merkezi озаглавил новость о решении Европарламента «Шоковой новостью для Турции». Заголовок SGKrehber был следующим – «Шоковое развитие в армянской резолюции Европарламента».
На турецком сайте Haberkibris для отмеченной новости был использован заголовок «Шок из Европарламента для Турции».
Отметим, что вечером 15 апреля в Брюсселе Европейский парламент принял резолюцию о Геноциде армян, в которой призвал Турцию признать жестокости 1915 года как геноцид, встать лицом к лицу с прошлым и приложить усилия для реального примирения армянского и турецкого народов.