Ֆլամանդիայի խորհրդարանը (Բելգիայի կազմում գտնվող - խմբ.) գրեթե միաձայն Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւ է ընդունել: Բելգիական HLN պարբերականի փոխանցմամբ, երեք պատգամավոր ձեռնպահ է քվեարկել: Հիշեցնենք, որ Բելգիան համապետական մակարդակով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է դեռեւս 1998 թվականին:
Բանաձեւի տեքստը հիմնված է վերջերս Եվրախորհրդարանի ընդունած նույնանման փաստաթղթի վրա: Դրանում պատգամավորները ֆլամանդական կառավարությանը կոչ չեն անում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով դիմել թուրքական կառավարությանը, սակայն, ըստ պարբերականի, դրանից հստակ հետեւում է, որ Ֆլամանդիայի խորհրդարանը հավանության է արժանացնում ճանաչման ուղղությամբ Թուրքիայի ցանկացած ջանք:
Բանաձեւի գլխավոր ուղերձը, նախաձեռնwւթյան հեղինակ Քարիմ վան Օվարմեյրեի խոսքով, հաշտեցումն է: «Այս բանաձեւով մենք ցանկանում ենք առաջ նայել: Ֆլամանդիայի կառավարությանը կոչ ենք անում Հայաստանին եւ Թուրքիային եվրոպական ժողովուրդների հաշտեցման հաջող օրինակներ ներկայացնել, որոնք կարող են ապագայի ծրագիր ծառայել: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերություններ հաստատվեն դիվանագիտական շփումների ուղիով»,- հայտարարել է պատգամավորը:

Парламент Фламандии (в составе Бельгии – прим. ред) почти единогласно принял резолюцию о признании Геноцида армян. Воздержалось только три депутата, передает бельгийское издание HLN. Напомним, на общегосударственном уровне Бельгия признала Геноцид армян еще в 1998 г.
Текст резолюции основан на аналогичном документе, который недавно принял Европарламент. В тексте депутаты не призывают фламандское правительство обратиться к турецкому о признании Геноцида, но из него ясно следует, что парламент Фламандии одобряет любые усилия Турции в признании, замечает издание.
Но главный посыл в резолюции – примирение, заявил автор инициативы, Карим ван Овармейре: «В этой резолюции мы хотим взглянуть вперед. Мы призываем правительство Фламандии представить Армении и Турции успешные примеры примирения европейских народов, которые могут послужить планом на будущее. Мы хотим, чтобы меду Турцией и Арменией установились отношения путем дипломатических контактов».