Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի նստավայրի տանիքին վայրէջք կատարած անօդաչու օդանավում ավազ է եղել Ֆուկուսիմայից, հաղորդում է Kyodo News-ը:
Ոստիկանության տվյալներով, միջադեպի պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել 40-մայա տղամարդը, որն ինքն է ներկայացել Ֆուկուի պրեֆեկտուրայի իրավապահներին եւ խոստովանել արարքը: Նա իր քայլը բացատրել է նրանով, որ ցանկացել է իշխանությունների ուշադրությունը սեւեռել ատոմակայանի խնդիրների վրա, հաղորդում է Gazeta-ն:
Նշվում է նաեւ, որ տղամարդը ոստիկանություն է եկել նմանատիպ ավազով եւ անօդաչու սարքի հեռակառավարման վահանակով: Նա այս պահին կալանավորված է:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ երկրի վարչապետի նստավայրի տանիքին անօդաչու սարք է վայրէջք կատարել, որի վրա ռադիոակտիվ վտանգի նշան է եղել:

В капсуле, принесенной беспилотником на крышу здания резиденции премьер-министра Японии Синдзо Абэ, был песок из Фукусимы, сообщает Kyodo News.
По данным полиции, ответственность за инцидент взял на себя 40-летний мужчина, который сам пришел к правоохранительным органам с признанием в префектуру Фукуи. Мужчина объяснил свой поступок тем, что хотел привлечь внимание к проблеме атомной электростанции, передает Gazeta
Также отмечается, что мужчина пришел в участок с аналогичным песком в бутылке и пультом управления дроном. В настоящее время он арестован.
Ранее сообщалось, что на крышу резиденции премьер-министра Японии Синдзо Абэ приземлился беспилотник со знаком радиоактивной опасности.