Պաշտոնական Վաշինգտոնը չի պատրաստվում ճանաչել մայիսի 3-ին Լեռնային Ղարաբաղում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները: Միաժամանակ, Պետքարտուղարությունը խոստովանում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է դեր ունենա իր ապագան որոշելու հարցում:
«ԱՄՆ-ն Լեռնային Ղարաբաղը չի ճանաչում որպես անկախ ինքնիշխան պետություն: Դրա հետ կապված՝ մենք չենք ճանաչելու մայիսի 3-ի ընտրությունների արդյունքները»,- հայտարարել է ամերիկյան արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեֆ Ռատկեն:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը նաեւ ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն մտադիր չէ «հապճեպ դատողություններ անել Լեռնային Ղարաբաղի մասին՝ մինչեւ միջազգային բանակցությունների ավարտը»:

Официальный Вашингтон не собирается признавать итоги парламентских выборов в Нагорном Карабахе 3 мая. Вместе с тем Госдепартамент признает, что народ Нагорного Карабаха должен играть роль в определении своего будущего.
«США не признают Нагорный Карабах как независимое суверенное государство. В связи с этим, мы не примем результаты выборов 3 мая». Об этом заявил официальный представитель американского внешнеполитического ведомства Джефф Ратке. При этом он признал, что «народ Нагорного Карабаха должен играть роль в определении своего будущего».
Как сообщает РИА Новости, представитель Госдепа подчеркнул он, США не собираются «выносить поспешные суждения по поводу Нагорного Карабаха до завершения международных переговоров».