NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է Reuters գործակալության Բրյուսելի թղթակից Ռոբին Էբոթի հրապարակած հոդվածը։
Եվրամիությունը եկող տարվանից կիրականացնի Ուկրաինայի հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիրը՝ չնայած երկարաձգման նպատակով Ռուսաստանի գործադրած ճնշմանը։ Այս մասին ասված է մայիսին Ռիգայում կայանալիք արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի համար նախապատրաստված հայտարարության մեջ։
Համատեղ հռչակագրում, որը հավանաբար առաջ կբերի Մոսկվայի անհաշտությունը, համաձայնագրի իրականացման ամսաթիվ է նշված 2016թ. հունվարի 1-ը, քանի որ Ռուսաստանը ձգտում է հակազդել Ուկրաինայի ինտեգրման գործում եվրոպական ջանքերին։
Ուկրաինացի պաշտոնյաներից մեկի խոսքով՝ Ռուսաստանը ցանկանում է, որ գործարքը հետաձգվի գոնե մեկ տարով, սակայն ԵՄ-ն պնդում է, որ հետագա ձգձգումներ լինել չեն կարող։ Թեպետ ԵՄ-ն պատրաստ է քննարկել Ռուսաստանի անհանգստությունները, Ուկրաինայի հետ ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի իրականացումը առաջիկա տարիներին լինելու է ԵՄ հիմնական առաջնայնությունը»,- ասված է նախագծում։
Սակայն Ուկրաինային ցուցաբերվող աջակցությունից բացի, մայիսի 21-22-ը կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին եւ Մոլդովային քիչ բան կարող է առաջարկել այն դեպքում, երբ ԵՄ անդամ երկրների կառավարությունները նվազեցրել են իրենց հավակնությունները՝ վախենալով առավել հրահրել Կրեմլին։
Անցյալ տարի Մոլդովան, Վրաստանը եւ Ուկրաինան ստորագրեցին ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը եւ ցանկանում են միանալ նրան։  Սակայն նախագծում ոչ մի հիշատակում չկա նրանց ձգտումների մասին։ Դրա փոխարեն այնտեղ խոսվում է, որ ո՛չ Վրաստանի, ո՛չ Մոլդովայի համար անհապաղ կարգով առանց վիզա ԵՄ մուտքի ռեժիմ չի սահմանվի, ինչպես որ մտածում էին Թբիլիսին եւ Կիեւը, եւ որ նրանք պետք է բարեփոխումներ անցկացնեն, որպեսզի նրանց հետ վարվեն այնպես, ինչպես Մոլդովայի հետ։
Սառը տոնը հեռու է 2013թ. Վիլնյուսում «Արեւելյան գործընկերության» վերջին գագաթնաժողովի հավակնություններից, երբ ԵՄ-ն ձգտում էր աջակցել Ռուսաստանից 6 նախկին խորհրդային երկրների անջատմանը։
Հիմա Բրյուսելը կարծես թե ընդունում է, որ Հայաստանը ուղղություն է վերցրել դեպի Մոսկվա այն բանից հետո, երբ այդ երկիրը 2013թ. որոշեց միանալ իր նախկին խորհրդային տիրոջ եւ ներկայիս խոշոր օտարերկրյա ներդրողի՝ Ռուսաստանի ղեկավարած Մաքսային միությանը։ «ԵՄ-ն եւ նրա ինքնիշխան գործընկերները պետք է որոշեն, թե ինչպես են ուզում շարունակել երկկողմ հարաբերությունները»,- ասված է նախագծում։

Armenian News – NEWS.am presents the abridged version of the article by senior correspondent Robin Emmott published on the website of Reuters new agency:
“The European Union will implement a free-trade pact with Ukraine from next year despite Russian pressure for another delay, according to a draft statement prepared for a summit with six of the bloc's eastern neighbours this month in Riga.
The joint declaration, which is likely to antagonise Moscow, commits to the deal from Jan. 1, 2016, a date already a year later than planned as Russia seeks to oppose European efforts to integrate Ukraine and move it out of Moscow's sphere of orbit.
Russia is pushing for the deal to be postponed by at least another year, according to a Ukrainian official, but the EU is insisting there can be no further delay. Although the EU is willing to discuss Russian concerns, implementation "will be a top priority of the EU and the partners concerned for the coming years," the draft said.
But aside from the EU's show of support for Ukraine, the May 21-22 Eastern Partnership summit will offer little for Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia and Moldova, according to the draft, as EU governments lower their ambitions for fear of further provoking the Kremlin.
Moldova, Georgia and Ukraine signed association agreements with the European Union last year and want to join the European Union. But the draft made no mention of their aspirations. Instead, it said that neither Georgia nor Ukraine will immediately be granted visa-free travel to the European Union, as Tbilisi and Kiev had hoped, and that they need reforms to be able to enjoy the kind of treatment Moldova has obtained.
The tepid tone was far from the ambitions of the last Eastern Partnership summit in Vilnius in 2013, where the European Union sought to encourage a historic shift away from Russia by the six former Soviet republics.
Brussels now appears to accept that Armenia has chosen to side with Moscow after the country decided in 2013 to join a customs union led by Russia, its former Soviet master and its biggest foreign investor. "It is for the EU and its sovereign partners to decide on how they want to proceed with their bilateral relations," the draft said.”