Ապրիլին Հայաստանի արդյունաբերությունը. վերջին ամիսների ընթացքում առաջին անգամ. արտադրանքի ֆիզիկական ծավալի երկնիշ աճ է արձանագրել, տարեկան կտրվածքով՝ 10.6%: Նկատենք, որ հաշվարկների բազան (անցյալ տարվա ապրիլը) ցածր չի եղել, անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ 2.8% աճի ցուցանիշով:
Հարկ է ենթադրել, որ «լոկոմոտիվը» կրկին մետաղական հանքարդյունաբերությունն է: Հայտնի է, որ այդ ոլորտն աշխատում է արտահանման համար՝ ապահովելով դրա զգալի մասը: Ներկայացնենք ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի ավելի մանրամասն տվյալներ:
Այդ ժամանակահատվածում այդ ոլորտի արտադրանքի ծավալն աճել է 28%-ով, իսկ հանրապետության արդյունաբերական արտադրանքի ընդհանուր ծավալի տեսակարար կշիռը հասել է 19%-ի (անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ շուրջ 16%):
Սակայն մետաղական հանքարդյունաբերությամբ դրականը սահմանափակվում է. վերամշակվող արդյունաբերությունում բացասական շարժ է նկատվում: Հիմնականում դա կապված է խմիչքների, մասնավորապես՝ կոնյակի արտադրության ծավալների զգալի կրճատման հետ: Ռուսաստանում հայկական կոնյակի իրացման տեմպերի դանդաղումն արտադրողներին ստիպում է իրենց արտադրանքի իրացման արտաքին այլ շուկաներ փնտրել:
Ի դեպ, հունվար-ապրիլի նախնական տեղեկատվությունում արդեն արտահանման «շտկված» ցուցանիշ կա՝ տարեկան կտրվածքով 18.8% անկմամբ: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ, առաջին եռամսյակի արդյունքներով, անկումը 30.5% էր, ինչը վիճակագրական ծառայությունը բացատրում էր տեղեկատվության ոչ լիարժեք հավաքագրմամբ: Արտահանման մասով տեղեկատվությունը, կարծես, դեռեւս «լիարժեք չէ», այդ պատճառով հունվար-ապրիլին դրա տեմպի ցուցանիշի մասին տեղեկությունը բացակայում է:
Արդյունաբերության առաջատար ճյուղերից մեկը՝ բնական մենաշնորհների ոլորտը, լավագույն ժամանակները չի ապրում: Չնայած հաշվետու ամսում էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը տարեկան կտրվածքով աճել է 8.0%-ով, հունվար-ապրիլի ընդհանուր արդյունքներով անկում է գրանցվել՝ նույնպես 8.0%-ով: Այդ ոլորտում, դատելով պաշտոնական տեղեկատվությունից, հսկայական պարտքեր են կուտակվել, ինչի համար ստիպված կլինենք վճարել սակագնի առաջիկա թանկացմամբ:

В апреле промышленность Армении впервые за истекшие месяцы показала двузначный рост физического объема продукции - 10,6% в годовом исчислении. Заметим, что база для расчетов (апрель прошлого года) была не низкая, с показателем роста в 2,8% к аналогичному месяцу предыдущего года.
Как следует полагать, «локомотивом» (как иногда именуют эту отрасль) вновь явилась добыча металлических руд. Как известно, эта отрасль работает практически на экспорт, и обеспечивает его значительную часть. Приведем более детальные данные, за I квартал текущего года.
В этом периоде объем продукции данной отрасли возрос на 28%, а удельный вес в общем объеме продукции промышленности республики достиг 19% (в аналогичном периоде прошлого года – около 16%). В сопряженной с ней другой отраслью, в производстве основных металлов, прирост был на порядок меньше – «лишь» 3,5%.
Но, добычей металлических руд ограничивается позитив:  в обрабатывающей промышленности наблюдаются негативные сдвиги. В основном они связаны со значительным сокращением объема производства напитков, в частности, коньяка. Замедление реализации армянского коньяка в России заставляет производителей искать другие внешние рынки для сбыта своей продукции.
Кстати, в предварительной информации за январь-апрель уже фигурирует «откорректированный»  показатель импорта, со спадом на 18,8% в годовом исчислении. Напомним, что ранее, по итогам I квартала, спад был выражен цифрой в 30,5%, что статистиками объяснялось неполным сбором информации. Видимо, по экспорту информация все еще «неполная», поэтому показатель его темпа в информации за январь-апрель отсутствует.
Одна из ведущих ветвей промышленности, сфера естественных монополий, переживает не лучшие времена. Хотя в отчетном месяце производство электроэнергии и возросло в годовом исчислении на 8,0%, по общему итогу за январь-апрель зафиксирован спад, также на 8,0%. В этой сфере, судя по официальной информации, накопились огромные долги, за что придется расплачиваться грядущим повышением тарифа.