Ռուսաստանի Դաշնության տրամադրած պետական արտահանման վարկից ոչ մի ցենտ, ոչ մի լումա չի կարող ծախսվել այլ կարիքների համար։ Այս մասին հուլիսի 2-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը՝ պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանի այն հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք, որ տրամադրվող գումարը ծախսվի էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը փոխհատուցելու վրա, որի բեռն իր վրա է վերցրել Կառավարությունը։
«Ուզում եմ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ գումարը տրամադրվել է միայն ռուսական արտադրության զինամթերք գնելու համար։ Հետեւաբար վստա՛հ եղեք, որ ոչ մի կոպեկ չի ծախսվի այլ կարիքների համար, հատկապես այն նպատակով, որը Դուք նշեցիք»,- վստահեցրեց փոխնախարարը։ Զուրաբյանն իր հերթին հայտարարեց, որ, ի դեմս Նազարյանի, ինքը չի վստահում իշխանություններին եւ լրացուցիչ երաշխիքներ պահանջեց, որ գումարը չի ծախսվի էլեկտրաէներգիայի պարտքը մարելու վրա։ «Դուք իրավունք ունեք չհավատալ։ Դա ձեր գործն է։ Ցուցակում ներկայացված է առաջիկա գնումների թիվը»,- պատասխանեց Նազարյանը։
Վիճաբանությանը միջամտեց ԱԺ խոսնակ Գալուստ Սահակյանը՝ նշելով, որ ցուցակը տրամադրվել է բոլոր պատգամավորներին, սակայն քանի որ դա գաղտնի տեղեկություն է, ապա չի բարձրաձայնվի, ուստի խորհուրդ է տալիս Զուրաբյանին բավարարվել այդ տեղեկությամբ։

Ни один цент, ни одна лума из суммы, предоставленной Российской Федерацией в качестве государственного экспортного кредита, не может быть потрачена на другие нужды. Об этом в парламенте Армении заявил 2 июля замминистра обороны Ара Назарян, отвечая на вопрос главы парламентской фракции Армянского национального конгресса Левона Зурабяна о том, что возможно предоставленная сумма будет также потрачена на компенсацию повышения тарифов на электроэнергию, которую Правительство обязалось заплатить до конца аудита в компании «Электрические сети Армении».
«Хочу еще раз уточнить, что сумма предоставляется только на финансирование поставок военной продукции российского производства. Следовательно, будьте уверены, что ни копейки не будет потрачено на другие нужды, тем более на то, о чем Вы говорите», - заверил Назарян. В свою очередь, Зурабян заявил, что не доверяет властям в лице Назаряна и потребовал дополнительных гарантий, что сумма не будет потрачена на погашение долга за электроэнергию. «Вы вправе не верить. Это Ваше дело, в списке номер один есть перечень будущих закупок», - ответил замминистра.
В диспут вмешался спикер Национального Собрания Армении Галуст Саакян, отметив, что список предоставлен всем депутатам, однако так как это закрытая информация, то вслух не будет прочитана, и посоветовал Зурабяну довольствоваться этой информацией.