Հինգշաբթի օրը Մյանմարի իշխանությունները համաներել են 6966 մարդու, որոնց թվում կան նաև Չինաստանի քաղաքացիներ։ «Սինհուա» գործակալությունը հայտնում է, որ վերջիններս ցմահ դատապարտման էին ենթարկվել ապօրինի անտառահատման մեղադրանքով։
Համաձայն երկրի նախագահ Թեյն Սեյնայի համաներման մասին հրամանագրի, 210 արտասահմանցիների համաներում է շնորհվել, որոնցից 155-ը ներգաղթյալներ են Չինաստանից։ Նրանք Մյանմարի ու Չինաստանի սահմանային գոտում զբաղվում էին ապօրինի ծառահատմամբ, հաղորդում է «ՌԻԱ» նովոստի գործակալությունը։
Ապօրինի ծառահատմամբ  զբաղվող Չինաստանի քաղաքացիները ձերբակալվել են ս.թ. հունվարին։ Հուլիսին Չինաստանի ժողովրդական հանրապետության 153 քաղաքացի դատապարտվել են ցմահ բանտարկության։ Փաստաբանները «ՌԻԱ նովոստիին» հայտնել են, որ Մյանմարի օրենքների համաձայն, ցմահ դատապարտումը հավասարազոր է 20 տարվա։ Եվս երկու երիտասարդ դատապարտվել են 10 տարվա, իսկ մեկ կին էլ՝ 15 տարվա ազատազրկման։ Այդ կնոջը ներկայացվել է  թմրանյութերի հետ կապված մեղադրանք:

Власти Мьянмы в четверг амнистировали в общей сложности 6966 человек, в число которых предположительно входят граждане Китая, ранее пожизненно осужденные за вырубку лесов, сообщает агентство Синьхуа.
В соответствии с текстом указа президента Мьянмы Тейн Сейна об амнистии, в числе амнистированных — 210 иностранцев, 155 из которых — выходцы из Китая, занимавшиеся незаконной вырубкой лесов в Мьянме, передает РИА Новости
Граждане Китая, которые занимались в Мьянме незаконной вырубкой леса в пограничном с Китаем районе, были арестованы в январе этого года. В июле 153 гражданина КНР были приговорены к пожизненному заключению. По законам Мьянмы, пожизненный срок равняется 20 годам, объяснили юристы агентству. Кроме того, еще двое молодых людей получили по 10 лет тюремного заключения, еще одну женщину суд приговорил к 15 годам заключения по обвинению, связанному с наркотиками.