Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներն ու Ֆրանսիան ամեն ինչ անելու են, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների դերը բարձրանա տարածաշրջանում, ինչպես նաեւ շփման գծում մեծածավալ ռազմական գործողություններ չսկսվեն։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 30-ին, «ԼՂ հակամարտություն. Ապասառեցո՞ւմ, թե՞ բանակցությունների վերսկսում» քաղաքականության սեմինարի ժամանակ ասաց «Համաձայնություն» քաղաքական հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում աննախադեպ իրադարձություններ են տեղի ունեցել. Եթե գարնանը բազմաթիվ քաղաքական վերլուծաբաններ եւ գործիչներ խոսում էին շփման գծում լարվածության աճի մասին, ապա այժմ պատկերն այլ է։
«Անցած տարվա հուլիս-օգոստոսյան լարվածության հեղինակը Ռուսաստանն էր։ Ռուսաստանը ցանկանում էր ցույց տալ, որ հրադադարի ռեժիմը կառավարվում է հենց Մոսկվայի կողմից։
Շարունակելով վերջին մեկ ամսվա ժամանակագրությունը՝ Շահնազարյանը հիշեցրեց Ուորլիքի այցը Մոսկվա, այնուհետեւ հարցազրույցը ռուսական լրատվամիջոցներին։
«Այս հարցազրույցում դեսպանը նրբորեն ասում է. Ռուսաստանը խախտել է ռազմական հավասարակշռությունը՝ հօգուտ Ադրբեջանի։ Ըստ իս՝ բանակցային նոր գործընթաց է սկսվելու, իսկ կշեռքի նժարը Հայաստանի կողմն է»,- ավելացրեց նա։

YEREVAN. – The US and France will do everything to increase the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group members’ (Russia, US, France) role in the region, and that large-scale military operations do not start on the Line of Contact.
Director of the Concord Center for Legal and Political Studies, analyst Davit Shahnazaryan, stated the aforesaid at a seminar on Thursday.
In his words, unprecedented events have occurred over the course of the past one month.
“Russia was behind the July-August tension last year,” added Shahnazaryan. “Russia wanted to show that the ceasefire regime is run by Moscow itself.”
The analyst also recalled the OSCE Minsk Group US Co-Chair, Ambassador James Warlick’s interview to Russian media.
“In this interview, the ambassador delicately says: Russia has upset the military balance in Azerbaijan’s favor,” said Davit Shahnazaryan. “In my view, a new negotiating process will begin, and the scale is on Armenia’s side.”