NEWS.am-ի խմբագրությունը նամակ է ստացել Երեւանի բնակչուհուց, որը տրանսպորտային հերթական խնդրին է բախվել: Հաշվի առնելով, որ նամակում ներկայացված թեման առնչվում է ցանկացած բնակչի եւ ուղղակիորեն կապված է քաղաքացիների կյանքի եւ առողջության հետ, որոշեցինք հրապարակել այն:
Հայաստանում տրանսպորտը, թերեւս, ամենաշնորհակալ թեման է քննադատության համար: Այս թեմայի շուրջ շատ բան է ասվել, եւ դեռ ավելին կասվի: Բայց այս դեպքում խոսքը ոչ թե մեքենաների սրահի մաքրության, հարմարավետության, վարորդների կարգուկանոնի, արտաքինի եւ սթափության մասին է, այլ ուղեւորների տարրական անվտանգության:
Մի դեպք եմ հիշում: Երթեւեկում էի երկութայինով, մերձավոր արտասահմանից երկու օտարերկրացի բարձրացան մեքենա: Տղամարդիկ նստեցին սրահի վերջում: Նստարանի տակ գազի բալոնը տեսած տղամարդկանցից մեկի զարմացած հայացքին ի պատասխան՝ մյուսը, որին, թերեւս, արդեն ծանոթ էր իրավիճակը, հեգնանքով պարզաբանեց. «Այո՛, հենց բալոնի վրա»: Ինչ նորմերի է համապատասխանում գազի բալոնի վրա երթեւեկությունը՝ չեմ կարող դատել: Սակայն Երեւանում եւ Երեւան-Գյումրի մայրուղում ողբերգական միջադեպերը վկայում են. գազի բալոններով մեքենաների մասնակցությամբ լուրջ պատահարներն ուղեւորներին ողջ մնալու քիչ հնարավորություն են տալիս:
Առավել եւս սարսափելի է, երբ այդպիսի սարսափելի «զենքով զինված» երթուղայիններն ու տաքսիները մրցավազք են սկսում: Պատճառը շատ պարզ է. ուղեւորների «որս»: Մայրաքաղաքի կայքում ներկայացված տվյալների համաձայն, Երեւանի ուղեւորատար տրանսպորտի ցանցը ներառում է 76 միկրոավտոբուսային, 68 ավտոբուսային եւ 10 տրոլեյբուսային երթուղի: Երեւանում հասարակական տրանսպորտի 736 կանգառ կա: Թվում է՝ կանգառները բավարար են, դրանց միջեւ տարածությունն այնքան էլ մեծ չէ: Բայց՝ ոչ: Կանգառից նոր դուրս եկած վարորդին հրահանգում են կանգ առնել, եւ նա, փնթփնթալով կամ առանց դրա, ենթարկվում է: Մայթեզրից ուղեւորների ձեռքի շարժումները չեն քննարկվում. երթուղայինը կամ տաքսին անմիջապես մոտ են «թռչում»՝ ուշադրություն չդարձնելով ճանապարհային երթեւեկության կանոններին:
«Բաց մի թող հաճախորդին» զբաղմունքին ավելանում է նաեւ «շրջանցիր մրցակցին» մղումը: Այս սկզբունքին հետեւում են նույն ուղղությամբ ընթացող տրանսպորտային բոլոր միջոցները: Երկարատեւ դիտարկումները ցույց են տալիս, որ «զուգահեռ» ուղերթերի վարորդները ձգտում են միաժամանակ շարժվել՝ հավաքելով կանգառներում եւ դրանցից դուրս կանգնած ուղեւորներին: Հստակ թարմ օրինակ են 28 եւ 42 համարի երթուղայինների վարորդների «քնքուշ» հարաբերությունները: Արարատյան մասիվի նեղ փողոցներից մեկում՝ տեսահսկման խցիկներից հեռու, իսկական մրցավազք է սկսվում՝ հարաբերություններ պարզելով:
Այս ամենը «ուղեվարձի ցածր սակագնով» բացատրելը պարզապես լուրջ չէ: Նախ՝ սահմանված գնի շրջանակում ուղեւորն առնվազն անվտանգ ուղեւորություն պահանջելու իրավունք ունի, գոնե, որպեսզի վարորդը վթարային իրավիճակ չստեղծի: Եվ երկրորդ՝ դժվար է պատկերացնել, որ բարձր սակագնի դեպքում հայտնի չէ որտեղից հարգալից եւ սթափ վարորդներ կհայտնվեն: Թերեւս, հարկավոր է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել, քանի դեռ «գոյատեւման մրցավազքը» հերթական ողբերգությամբ չի ավարտվել:

В редакцию Новости Армении – NEWS.am поступило письмо жительницы Еревана, столкнувшейся с очередной транспортной проблемой. Учитывая, что затронутая в письме тема касается практически каждого жителя и связана напрямую с жизнью и здоровьем граждан, публикуем письмо.
Транспорт в Армении – наверное, сама благодарная тема для критики. На эту тему сказано много, и будет сказано еще больше. Но в данном случае речь не о комфорте, чистоте салонов, дисциплинированности, внешнем виде и трезвости водителей, речь об элементарной безопасности пассажиров.
Помнится один случай. Ехала в маршрутке, в салон зашли двое иностранцев из ближнего зарубежья. Мужчины села в конце салона. На удивленный взгляд одного из них, увидевшего под сиденьем газовый баллон, второй, видимо, уже привычный, иронично пояснил: «Да, прямо на баллон». В какие нормы вписывается езда на газовом баллоне, не могу судить. Трагические прецеденты в Ереване и на трассе Ереван-Гюмри свидетельствуют – серьезные ДТП машин с баллонами оставляют пассажирам мало шансов выжить.
Тем более чудовищно, когда маршрутки и такси, «вооруженные» таким страшным «оружием» устраивают гонки. Причина проста и банальна  - погоня за пассажирами. Согласно данным, приведенным на сайте мэрии, в маршрутную сеть внутригородского наземного пассажирского транспорта включено 76 микроавтобусных, 68 автобусных и 10 троллейбусных маршрутов. В Ереване установлено 736 остановок общественного транспорта. Казалось бы, остановок предостаточно, расстояния не такие уж большие. Но нет, едва отъехавшему от остановки водителю поступает приказ остановиться, и он, с ворчанием или без, подчиняется. Взмахи потенциальных пассажиров с тротуаров даже не обсуждаются, и маршрутка или такси безропотно подлетает, наплевав на правила дорожного движения и здравый смысл. А когда за пассажиром захлопывается дверь, маршрутка точно так же срывается с места, причем все стоящие пассажиры (ударение на вкус читателя) валятся в кучу. За полученные телесные повреждения водитель ответственности не несет. По крайней мере, я пока не слышала, чтобы хоть один водитель был привлечен к ответственности за что-то подобное.
К милому занятию «не пропусти клиента» прибавляется «обойди конкурента». В качестве таковых  выступают все транспортные средства, следующие в одном направлении. Многонедельные наблюдения показывают, что водители «параллельных» рейсов стараются выехать одновременно, собирая томящихся на остановках и вне их пассажиров. Конкретный свежий пример «нежных» отношений водителей рейса маршрутных такси 28 и 42, часть пути которых  практически идентична. Где-то в районе узких улочек Араратского массива – подальше от камер наблюдения – начинается самая настоящая гонка и выяснение отношений. В итоге пассажирам обеспечен заряд бодрости на весь день.
Объяснять все это хамство «низкой стоимостью» проезда несерьезно. Во-первых, за установленную цену пассажир вправе требовать как минимум обеспечить в рамках разумного безопасность проезда, по крайней мере, чтобы водитель не создавал аварийную ситуацию. Во-вторых, трудно представить, что с повышением платы неизвестно откуда десантируются вежливые трезвые водители. Скорее, нужно срочно принимать меры, пока «гонки на выживание» не обернулись очередной трагедией.