Mediated Matter հետազոտական խումբը թափանցիկ ապակու 3D տպագրության՝ բարձր ճշգրտությամբ մեթոդ է մշակել:
G3DP անվանումով տեխնոլոգիան ստեղծել են Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական համալսարանի եւ Վիսսի ինստիտուտի մասնագետները: Որպես հումք օգտագործվում է պատրաստ ապակին: Այն հալեցնում են խցիկում, որտեղ ջերմաստիճանը գերազանցում է 1000 աստիճանը: Այնուհետեւ ապակին շերտերով լցնում են՝ նոր օբյեկտ ստանալու համար: Առավելագույն անճշտությունը 0.44 մմ է:
Ըստ Lenta.ru-ի, այս տեխնոլոգիայով ստեղծված առարկաները 2016 թվականին ցուցադրելու են դիզայնի Սմիթսոնյան թանգարանում:

Исследовательская группа Mediated Matter разработала высокоточный метод 3D-печати прозрачного стекла.
Технологию под названием G3DP создавали при участии специалистов Массачусетского технологического университета (MIT) и Института Висc. В качестве исходного сырья для печати используется готовое стекло. Его расплавляют в камере, температура внутри которой превышает 1000 градусов. Затем стекло укладывают слоями, чтобы сформировать новый объект. Конструкция позволяет располагать слои с высокой точностью — максимальное отклонение составило 0,44 миллиметра, сообщает Lenta.ru.
Созданные с помощью технологии предметы планируют выставить в Смитсоновском музее дизайна в 2016 году.