Լիբիայի ափերին ապօրինի ներգաղթյալների տեղափոխող նավակում Հյուսիսային Աֆրիկայի երկրներից 50 փախստականի մարմին են հայտնաբերել: Դեպի Իտալիա ուղեւորվող նավում եւս 400 մարդ է եղել: Փախստականների զոհվելու պատճառները դեռեւս պարզ չեն:
Փրկարարական գործողությունն իրականացրել է շվեդական «Պոսեյդոն» նավը, որը մասնակցում է ԵՄ-ի «Տրիտոն» փրկարարական գործողությանը: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով իտալական Corriere della Sera-ին:
Եվրամիության «Տրիտոն» գործողության ղեկավարության կողմից օգոստոսին հրապարակված տվյալների համաձայն, 2015 թվականի հունվարից մինչեւ հուլիս ԵՄ տարածք 340 հազար միգրանտ է ժամանել: Անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում փախստականների թիվը 123.500 է եղել: Հուլիսին, վերջին ամիսների ընթացքում առաջին անգամ, ԵՄ ժամանած միգրանտների թիվը գերազանցել է 100 հազարը՝ կազմելով 107.500 մարդ:

Тела 50 беженцев из стран Северной Африки были обнаружены на лодке с нелегалами у берегов Ливии. Тела погибших находились в трюме лодки, которая направлялась в сторону Италии и на борту которой помимо этого находились еще 400 человек. Причины, приведшие к гибели людей, пока не установлены.
Спасательную операцию провело шведское судно «Посейдон», участвующее в спасательной операции ЕС «Тритон», сообщает РИА Новости со ссылкой на интернет-сайт газеты Corriere della Sera.
Согласно данным, обнародованным в августе руководством операции ЕС «Тритон», с января по июль 2015 года на территорию ЕС прибыли 340 тысяч мигрантов. За этот же период прошлого года число беженцев составило только 123,5 тысячи. Впервые за последние месяцы в июле число мигрантов, прибывших в ЕС, превысило сто тысяч человек и составило 107,5 тысячи.