Սեպտեմբերի 2-ին Մոսկվայում` Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսային համալիրի տարածքում, տեղի ունեցավ Գրքի 28-րդ մոսկովյան միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառի բացման արարողությունը, որին Հայաստանը մասնակցում է «թեմատիկ հյուրի» կարգավիճակով: Հայաստանյան տաղավարը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ցուցահանդես-տոնավաճառի բացման հանդիսավոր արարողությանը ելույթներով հանդես եկան ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը, Իրանի մշակույթի եւ իսլամական առաջնորդման նախարար Ալի Ջանաթին, ՌԴ մամուլի եւ զանգվածային հաղորդակցության դաշնային գործակալության ղեկավար Միխայիլ Սեսլավինսկին, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանն ու այլ բարձրաստիճան հյուրեր եւ միջազգային պատվիրակությունների ղեկավարներ:
ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը, հանդես գալով ցուցահանդեսի բացման խոսքով, Հայաստանի պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնեց ռուսաստանյան կողմին միջոցառմանը Հայաստանին հատուկ հյուրի բարձր պատվին արժանացնելու համար: Դեսպան Եսայանն իր ելույթում անդրադարձավ գրքի բացառիկ դերին եւ նշանակությանը հայ ազգային ինքնության պահպանման եւ զարգացման գործում:
Բացման արարողությանը հաջորդեց բարձրաստիճան հյուրերի շրջայցը գրահրատարակիչների տաղավարներով: Հայաստանի տաղավարում Սերգեյ Նարիշկինին եւ Ալի Ջանաթիին Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը ներկայացրեց վերջին շրջանի հայաստանյան հրատարակություններն ու անվանի հայ գրողների ստեղծագործությունները:
Սեպտեմբերի 5-ին Գրքի 28-րդ միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում կանցկացվի «Հայաստանի օր» ծրագիրը, որի ընթացքում կկազմակերպվեն հայ հեղինակների գրքերի շնորհանդեսներ եւ ներկաների ուշադրությանը կներկայացվի մշակութային համերգային ծրագիրը:
Նիկոլ Փաշինյանը ժամանել է Ռուսաստան (ֆոտո)
Նախատեսվում է նաև ՀՀ վարչապետի և ՌԴ նախագահի հանդիպումը...
Մոսկվայում Պուտինի և Փաշինյանի այսօրվա հանդիպումը անհրաժեշտ ու երկու կողմերի համար սպասված է. Պեսկով
Պետության ղեկավարը շարունակում է խիստ հագեցած աշխատանքային գրաֆիկ ունենալ։ Այսօր օրը հիմնականում...
Նիկոլ Փաշինյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստան. Հանդիպելու է Պուտինին
Մոսկվայում վարչապետ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի կունենա Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը...

Grand opening of the 28th Moscow International Book Exhibition-Fair took place at the Exhibition of National Economic Achievements Complex in Moscow today. Armenia takes part in the event as a “thematic guest,” the Armenian pavilion being dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Russian State Duma Speaker Sergei Naryshkin, Iran’s Cultural and Islamic Guidance Minister Ali Jannati, Head of the Russian Press and Mass Media Federal Agency Mikhail Seslavinsky, Armenian Ambassador to Russia Oleg Yesayan and other high-ranking guests and leaders of international delegations delivered speeches at the opening of the exhibition-fair.
In his speech, Ambassador Yesayan referred to the exclusive role and significance of books in terms of the preservation and development of the Armenian national identity.
Following the opening ceremony, the high-ranking guests toured through the publishers’ pavilions. In the Armenian pavilion, President of Armenia’s Writers’ Union Edward Militonyan presented to Sergei Naryshkin and Ali Jannati the recent Armenian publications and the works of prominent Armenian writers.
On September 5, the project “Armenian Day” will be held in the framework of the 28th International Book Festival. The books of Armenian authors will be presented and a cultural concert program will be held.